شیشه چگونه تولید می شود؟

شیوه تولید شیشه

در طول دوره ی قرون وسطی، کارخانجات شیشه به وجود آمدند که در آن فرآوری سیلیکا (ماده ضروری برای تولید شیشه) انجام می گرفت. سیلیکا نیاز به دمای بسیار بالایی دارد تا ذوب شود، چیزی که همه کارخانه های شیشه قادر به رسیدن به آن نیستند. مواد مذابی مانند پتاس، سودا و سرب نیز می توانند برای کاهش دمای ذوب سیلیکا اضافه شوند. مواد دیگری مانند آهک نیز اضافه می شود تا شیشه را پایدارتر کند.

 

تولید شیشه رنگی

شیشه در حالی که در حالت مذاب قرار دارد با اضافه کردن پودرهای اکسید فلزات یا فلزات ریز به رنگ های مختلف در می آید. اکسید مس رنگ شیشه را سبز یا مایل به سبز می کند و کبالت به آن رنگ آبی می بخشد و همچنین طلا باعث تولید شیشه قرمز شرابی و بنفش می شود. از مس نیز به دلیل قیمت ارزان تر آن نسبت به طلا، برای تولید شیشه های قرمز استفاده می شود که باعث تولید رنگ های روشن تری از قرمز می شود. تولید رنگ های دلخواه شیشه نیاز به اطلاعات علمی، شناخت وسیع متریال ها، تجربه، و آزمون و خطای بسیاری دارد.

 

شیشه چگونه تولید می شود؟

تولید مدرن از شیشه های سنتی

تعدادی از کارخانه های شیشه، به ویژه در آلمان، ایالات متحده آمریکا، انگلستان، فرانسه، لهستان و روسیه وجود دارد که شیشه های با کیفیت بالایی را تولید می کنند. اخیرا هنرمندان استیند گلاس منابع بی شماری را برای استفاده در اختیار دارند و هنری را که از قرن ها پیش و توسط هنرمندان سینه به سینه منتقل شده است، به روش های جدید ادامه می دهند. در اواخر قرن 19 و 20، نوآوری های بسیاری در تکنیک ها و انواع شیشه ها به وجود آمده است. بسیاری از انواع جدید شیشه به خصوص برای استفاده در تکنیک استیند گلاس و تیفانی ساخته شده اند.

 

شیشه چگونه تولید می شود؟

مطالب مرتبط:

 

شیشه قرمز چگونه تولید می شود و مواد تشکیل دهنده آن چیست؟

شیشه زرد چگونه تولید می شود و مواد تشکیل دهنده آن چیست؟

شیشه آبی چگونه تولید می شود و مواد تشکیل دهنده آن چیست؟

شیشه های سبز چگونه تولید می شوند و مواد تشکیل دهنده آنها چیست؟

چرا برخی از شیشه های ساده، سبز به نظر می رسند؟

 

4 1 رای
امتیازدهی به اینجا
اشتراک
آگاهی از:
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام دیدگاه ها