منشا پیدایش شیشه رنگی و تغییر و تحولات آن

 

تولید شیشه در باستان

تولید شیشه های رنگی به زمان های بسیار دور بر می گردد. هم مصری ها و هم رومی ها در تولید اشیای شیشه ای رنگی فعال بودند. تولید شیشه در منطقه فنیقیه با مراکز اصلی شهرهای صیدا، تایر و آنتونیو انجام می شد. موزه بریتانیا دو مورد از بهترین قطعات شیشه ای رومی را در خود جای داده است. یکی جام لایکورگوس، که به رنگ تیره است، اما با عبور نور از آن به رنگ قرمز متمایل به بنفش دیده می شود. و دیگری گلدان پورتلند که رنگ آن آبی گرگ و میش است.

 

گلدان پورتلند
گلدان پورتلند

 

جام لایکورگوس
جام لایکورگوس

استفاده متداول از شیشه در بنا

آثار شیشه رنگی (استیند گلاس) در کلیساهای بریتانیا را می توان از اوایل قرن هفتم یافت. اولین ارجاع شناخته شده در 675 بعد از میلاد، زمانی بود که بنتیکت بیسکوپ (Benedict Biscop) کارگرانی را از فرانسه به بریتانیا آورد تا پنجره های کلیسای سنت پتر( St Peter ) را بسازند. این صومعه بدست بیسکوپ در مونکورموث (Monkwearmouth ) در حال ساخت بود. صدها قطعه شیشه رنگی و سرب که مربوط به اواخر قرن هفتم هستند در این مکان کشف شده است.

نمونه موردی:

کلیسای سنت پیتر. انگلستان
کلیسای سنت پیتر. انگلستان

 

شیشه در خاورمیانه

در خاورمیانه، در طول حکومت های اسلامی، صنایع تولید شیشه در شهرهای راغا، حلب و دمشق وجود داشت. مهمترین تولید این دوره، شیشه بسیار شفاف و شیشه طلایی بود. تولید شیشه رنگی در جنوب غربی آسیا تا قرن هشتم وجود ادامه یافت و در آن زمان جابر بن حیان، در کتاب الدوره المکنونات، دستورالعمل هایی برای تولید شیشه های رنگی و همچنین روش های برش شیشه را توصیف کرد.

نمونه موردی:

مسجد نصیرالملک شیراز
مسجد نصیرالملک شیراز یکی از نمونه های برجسته استفاده هنرمندانه از شیشه رنگی

 

باغ دولت آباد یزد
باغ دولت آباد یزد. تلطیف نور با استفاده از شیشه های رنگی در اقلیمی که در آن تابش نور عمدتا مزاحم است.

 

مسجدی در اورشلیم
مسجدی در اورشلیم. پنجره ای با شیشه رنگی که در آن نوشته نیز به کار رفته است.

تهیه و تنظیم: چارسیک

 

مطالب مرتبط:

گنبد شیشه ای استین گلاس چارسیک
گنبد شیشه ای استین گلاس – اطلاعات بیشتر

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.