منشا پیدایش شیشه رنگی و تغییر و تحولات آن

تولید شیشه های رنگی به زمان های بسیار دور بر می گردد. هم مصری ها و هم رومی ها در تولید اشیای شیشه ای رنگی فعال بودند. تولید شیشه در منطقه فنیقیه با مراکز اصلی شهرهای صیدا، تایر و آنتونیو انجام می شد. موزه بریتانیا دو مورد از بهترین قطعات شیشه ای رومی را در خود جای داده است. یکی جام لایکورگوس، که به رنگ تیره است، اما با عبور نور از آن به رنگ قرمز متمایل به بنفش دیده می شود. و دیگری گلدان پورتلند که رنگ آن آبی گرگ و میش است.

گلدان پورتلند
گلدان پورتلند
جام لایکورگوس
جام لایکورگوس

 

آثار شیشه رنگی (استیند گلاس) در کلیساهای بریتانیا را می توان از اوایل قرن هفتم یافت. اولین ارجاع شناخته شده در ۶۷۵ بعد از میلاد، زمانی بود که بنتیکت بیسکوپ (Benedict Biscop) کارگرانی را از فرانسه به بریتانیا آورد تا پنجره های کلیسای سنت پتر( St Peter ) را بسازند. این صومعه بدست بیسکوپ در مونکورموث (Monkwearmouth ) در حال ساخت بود. صدها قطعه شیشه رنگی و سرب که مربوط به اواخر قرن هفتم هستند در این مکان کشف شده است.

کلیسای سنت پیتر. انگلستان
کلیسای سنت پیتر. انگلستان

 

در خاورمیانه، در طول حکومت های اسلامی، صنایع تولید شیشه در شهرهای راغا، حلب و دمشق وجود داشت. مهمترین تولید این دوره، شیشه بسیار شفاف و شیشه طلایی بود. تولید شیشه رنگی در جنوب غربی آسیا تا قرن هشتم وجود ادامه یافت و در آن زمان جابر بن حیان، در کتاب الدوره المکنونات، دستورالعمل هایی برای تولید شیشه های رنگی و همچنین روش های برش شیشه را توصیف کرد.

مسجد نصیرالملک شیراز
مسجد نصیرالملک شیراز یکی از نمونه های برجسته استفاده هنرمندانه از شیشه رنگی
باغ دولت آباد یزد
باغ دولت آباد یزد. تلطیف نور با استفاده از شیشه های رنگی در اقلیمی که در آن تابش نور عمدتا مزاحم است.
مسجدی در اورشلیم
مسجدی در اورشلیم. پنجره ای با شیشه رنگی که در آن نوشته نیز به کار رفته است.

تهیه و تنظیم: چارسیک

 

مطالب مرتبط:

سیر تاریخ تحول در تولید شیشه از زمان باستان تا امروز

تاریخچه شیشه

جدول زمانی شیشه – زمان و تاریخ های مهم در تاریخ شیشه

استین گلاس چیست؟ و به چه آثاری گفته می شود؟