نورطبیعی و تأثیرات آن بر انسان

در کتاب هنر نور و معماری، جایگاه نور از نظر لویی کان اینگونه نقل شده است که : “از نظر هنر معماری هیچ فضایی فضای واقعی نیست مگر آنکه از نور طبیعی برخوردار باشد” .در این مطلب سعی داریم نورطبیعی و تأثیرات آن بر انسان را مورد بررسی قرار دهیم.

 

تاثیرات روانی نور

یکی از عوامل بسیار مهمی که سبب می شود انسان با قرارگرفتن در آن احساس شعف کند و بیشترین لذت را از بودن و ماندن در آن محیط ببرد و یا بالعکس در فضاها و مکان هایی غمگین؛ دلمرده، افسرده و بی قرار شود با اصل مهم نور و نورپردازی ارتباط دارد. بخشی از تأثیرات مثبت یا منفی تماس با نور طبیعی را می توان کنش متقابل بین ذهن و جسم تلقی کرد.

 

تاثیر نور طبیعی بر جسم انسان

قرارگرفتن در معرض خورشید باعث افزایش ترشح برخی هورمون ها خواهد شد که نتیجه آن بروز حالت شادابی، احساس توان فعالیت، افزایش سیستم سوخت و ساز در سلول ها و توان غلبه بر مشکلات و نهایتاً کاهش میزان استرس های روانی در زندگی روزمره خواهد بود. نور خورشید دارای طیف رنگی گسترده ای است و رنگ پدیده ها را آن گونه که هستند نشان می دهد.

 

نورطبیعی و تأثیرات آن بر انسان

رابطه نور و زیبایی

نور منبع غایی جمال بصری و لازمه دیدن است. همچنین برای ایجاد حس زیبایی نیز دو عامل نقش دارند: رنگ و تناسب. رنگ، خاصیت مادی و تناسب نظم هندسی نور است. معماران با علم به این موضوع و پی بردن به رابطه تنگاتنگ رنگ و تناسب با نور و همچنین کشف حدود و اندازه‌ها ، از طریق استفاده درست از مصالح معماری به کار بردن آن در جای درست ، برای ایجاد حس زیبایی‌شناسی مخاطب به این شیوه نور را به خدمت گرفتند.

 

نورطبیعی و تأثیرات آن بر انسان

ابن هیثم، ریاضیدان عراقی و نویسنده کتاب المناظر نیز، زیبایی را حاصل تعامل پیچیده بیست و دو عامل می‌داند: نور، رنگ، فاصله، مکان، سختی، شکل، اندازه، جدایی، تداوم، تعداد، حرکت، سکون، زبری، نرمی، شفافیت، کدورت، سایه، تاریکی، زیبایی، زشتی، همانندی و ناهمانندی او می‌گوید: ” فقط دو عامل از این بیست و دو عامل به تنهایی قادر به تحریک حس زیبایی هستند و این قابلیت را دارند که در نفس تأثیری ایجاد کنند که چیزی زیبا به نظر برسد. این دو عامل نور و رنگ هستند”.

 

بهره گیری از نور و شیشه

با توجه به اهمیت حضور نور در فضاهای داخلی معماری و تاثیرات آن بر انسان، باید به دنبال متریال و مصالحی بود که نور را وارد فضا کند و در عین حال عایق باشد. شیشه یکی از متداول ترین متریال هایی است که برای عبور نور مورد استفاده قرار می گیرد.

شیشه ها به شکل های مختلفی در ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند. شیشه استین گلاس یکی از بهترین و متعالی ترین نمونه های شیشه ساختمانی است که به صورت معرق تولید می شود. سقف نورگیر گنبدی ، شیشه دکوراتیو درب ورودی، شیشه تزئینی پنجره، سقف شیشه ای نورگیر تخت از جمله مکان هایی

 

مطالب مرتبط:

تاریخ استفاده از نور در معماری

نور در معماری مسیحی

 

نقش و تاثیر نور در معماری های مذهبی مسیحیت و اسلام

0 0 رای
امتیازدهی به اینجا
اشتراک
آگاهی از:
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام دیدگاه ها