سیر تحول استین گلاس در قرن بیست و یکم

بسیاری از شرکت های قرن نوزدهم در اوایل قرن بیستم شکست خوردند زیرا جنبش گوتیک با سبک های جدیدتر جایگزین آنها شده بود. در همان زمان نیز برخی از تحولات در جایی که هنرمندان استیندگلاس استودیوها را در امکانات مشترک به کار می گرفتند رخ داد. نمونه هایی از جمله خانه شیشه ای در لندن که توسط مری لندز و آلفرد جی ساخت شد.

تحولات شیشه استیند گلاس در قرون وسطی
خانه شیشه ای – لندن

لزوم احیای کلیساهای ویران شده و پنجره های آن که بر اثر جنگ جهانی دوم از بین رفته بودند، باعث شد که هنرمندان آلمانی در مسیر بازسازی قرار گیرند و این حرکت را رهبری کنند. در این دوره به دلیل حجم بالای کار، بازسازی ها و احیا بیشتر سمت و سوی صنعتی به خود می گیرد.
هنرمندان بسیاری در زمینه استیند گلاس فعالیت می کردند. استفاده از قطعات شیشه در بتن نوآوری قرن بیستم محسوب می شود.
هنرمندان زیادی در زمینه استیندگلاس و نقاشی شیشه ای در قرن بیستم شناخته شده هستند. در دهه 1960 و 1970میلادی، مارک چگال(Marc Chagall) نقاش برجسته اکپرسیونیست، طراحی های زیادی برای پنجره های استیندگلس انجام داد که به شدت رنگی بودند و جزئیات نمادینی در بر داشتند.

استین گلاس اثر مارک چگال Marc Chagall
استیندگلس اثر مارک چگال – سازمان ملل، نیویورک
استین گلاس اثر مارک چگال Marc Chagall
استیندگلس در کلیسای سنت استفان، فرانسه- اثر مارک چگال

در آلمان، توسعه تکنیک استین گلاس در بحبوبه جنگ جهانی دوم و پس از آن ادامه یافت . این روند تکاملی شامل اجتناب از طرح های فیگوراتیو و استفاده از طرح های ترکیبی انتزاعی، بیومورفیک و هندسی بود. در دهه 1970 هنرمندان جوان انگلیسی تحت تاثیر مقیاس بزرگ و انتزاعی در شیشه های قرن بیستم آلمان قرار گرفتند.

در انگلستان، سازمان حرفه ای هنرمندان استیندگلاس متشکل از اساتید تقاشی شیشه ای در سال 1921 تاسیس شد. و در آمریکا یک سازمان 100 ساله، یعنی انجمن صنایع شیشه ای آمریكا وجود دارد كه هدف آن عمل كردن به عنوان یک سازمان شناخته شده عمومی برای اطمینان از زنده ماندن صنایع دستی با ارائه دستورالعمل ها و آموزش هاست.

 

مطالب مرتبط:

 

تحولات شیشه استیند گلاس در قرون وسطی

سیر تاریخ تحول در تولید شیشه از زمان باستان تا امروز

بررسی سیر تحول نگرش به نور در بستر تاریخ

جدول زمانی شیشه – زمان و تاریخ های مهم در تاریخ شیشه

منشا پیدایش شیشه رنگی و تغییر و تحولات آن

تاریخچه شیشه

استین گلاس چیست؟ و به چه آثاری گفته می شود؟

شیشه چگونه تولید می شود؟

0 0 رای
امتیازدهی به اینجا
اشتراک
آگاهی از:
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام دیدگاه ها