خلاصه تاریخ شیشه، شیشه رنگی و بلویینگ (شیشه دمیدنی)

 

تاریخچه شیشه

نخستین شیشه ای که در دوره نوسنگی مورد استفاده قرار گرفت و شناخته شده است، برای ساخت سلاح و اشیاء تزئینی مورد استفاده قرار گرفت. این شیشه ها از نوع شیشه های طبیعی (شیشه آتشفشانی سیاه) بود. اولین شیشه ساخته شده توسط انسان شیشه ای است که در حدود ۳۵۰۰سال قبل از میلاد در مصر و بین النهرین شرقی ساخته شده است. کشف شیشه بلویینگ در حدود ۱ قرن قبل از میلاد، موفقیت بزرگی در ساخت و تولید شیشه به حساب می آید.

 

تاریخ ساخت شیشه

تاریخچه شیشه سازی باتوجه به شواهد موجود به ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد در بین النهرین می رسد. شیشه به عنوان یک محصول تولیدی از حدود ۱۵۰۰ سال قبل از میلاد مطرح می شود که توسط مصری ها و شاید فنیقیه ای ها ساخته کشف شده است. استفاده از شیشه و پیشرفت های تولید آن، در سراسر تاریخ بشر تحت تاثیر فرهنگ های بسیاری از جمله آفریقا، چین و اروپا بوده است.

 

تاریخ شیشه
تندیس ماهی. ساخته شده در ۱۳۵۰ قبل از میلاد با جنس شیشه پلی کروم. مصر.

تاریخچه شیشه های رنگی

پیدایش پنجره های شیشه ای رنگی به دوران باستان باز می گردد، هنگامی که مصری ها و رومی ها شیشه رنگی تولید می کنند. هنگامی که مسیحیت شروع به ساخت کلیساهای فاخر و معمارانه کرد تا مذهب را گسترش دهد، شیشه های رنگی به شکل هنری تعریف شدند و مورد استفاده قرار گرفتند.

 

تاریخچه شیشه بلویینگ (دمیدنی)

شیشه های دمیدنی در قرن ۱ قبل از میلاد توسط شیشه سازان سوریه اختراع شد. این تکنیک انقلابی، تولید شیشه را آسانتر و سریع کرد. همانطور که که این روش شناخته تر می شد، فرهنگ های مختلف و مذاهب گوناگون آن را با اهداف منحصر به فرد خود تطبیق دادند و این نوع شیشه به سرعت به یک روش مورد علاقه در شیشه سازی تبدیل شد.

تاریخ شیشه
شیشه بلویینگ ساخته شده در زمان روم باستان. قرن ۴ بعد از میلاد

 

تاریخ شیشه
شیوه کار در شیشه بلویینگ
مطالب مرتبط:

سیر تاریخ تحول در تولید شیشه از زمان باستان تا امروز

جدول زمانی شیشه – زمان و تاریخ های مهم در تاریخ شیشه

منشا پیدایش شیشه رنگی و تغییر و تحولات آن

تاریخچه شیشه

شیشه چگونه تولید می شود؟

سیر تحول استین گلاس در قرن بیست و یکم

تحولات شیشه استیند گلاس در قرون وسطی

بررسی سیر تحول نگرش به نور در بستر تاریخ