شیشه های استین گلس در کلیسای سنت ژوزف فرانسه

کلیسای سنت ژوسف ( St. Joseph’s Church ) فرانسه

کلیسای سنت ژوف به سبک نئو گوتیک در دهه ۱۹۵۰ در شهری بندری در فرانسه ( لو هور ) به عنوان یادبودی برای ۵۰۰۰ شهروند این شهر که در زمان جنگ جهانی دوم توسط بریتانیا کشته شدند ، ساخته شد . این شهر در زمان جنگ به طور کامل نابود شد.

شیشه رنگی کلیسای سنت ژوزف فرانسه

معمار این کلیسا آگوست پرت ( Auguste Perret) است . این کلیسا دارای یک مناره ( برج ) ۱۰۷ متری است که با شیشه های رنگی استیند گلس تزئین شده اند .
این برج ۱۰۷ متری با توجه به قرار گیری آن در شهری بندری ، به عنوان چراغ دریایی قابل مشاهده است . این مشاهده به ویژه در شب هنگام بسیار بارز تر است .

شیشه رنگی کلیسای سنت ژوزف فرانسه

کلیسای سنت ژوزف از نظر طراحی بسیار نمادین ساخته شده است و شاخصه شهری محسوب می شود که در آن قرار گرفته است . شهر لو هور ( Le Havre ) بندری است که در شمال فرانسه واقع شده است. اگر به ساختار این شهر نگاه شود و اگر تصاویر لانگ شاتی که از این شهر گرفته شده است، مورد بررسی قرار گیرد ، کلیسای سنت ژوزف به خوبی در این شهر ، خود نمایی می کند و خود را به عنوان شناسه شهر به نمایش می گذارد. البته این طراحی کاملا با هدف انجام شده است و با توجه به یادبود کشته شدگان جنگ جهانی دوم ، کاملا منطقی و حرفه ای نسبت به آن عمل شده است .

شیشه رنگی کلیسای سنت ژوزف فرانسه

شیشه های استین گلس در برج این کلیسا ، حس تعالی و اوج را به انسان می بخشد و نورها در تلالو درخشان شیشه ها ، بیننده را حیرت زده می کند . تامین نور کلیسا نیز از دیگر مواردی است که شیشه های استیند گلس در این فضا انجام می دهند.

شیشه رنگی کلیسای سنت ژوزف فرانسه

شیشه رنگی کلیسای سنت ژوزف فرانسه

شیشه رنگی کلیسای سنت ژوزف فرانسه

 

تهیه و تنظیم: چارسیک

 

مطالب مرتبط:

شیشه های رنگی در مسجد نصیرالملک شیراز

پنجره های خیره کننده استیند گلس در کلیسای سنت شاپل

گنبد معکوس شیشه ای استیندگلس در سالن موسیقی پالائو دلا موسیکا (قصر موسیقی کاتالان)

سقف شیشه ای استیندگلس کلیسای برازیلیا

۸ ویژگی شیشه های استیندگلس

۱۰ دلیل برای اجرای گنبد شیشه ای استیند گلس و تیفانی در فضای داخلی

سیر تحول استین گلاس در قرن بیست و یکم

تحولات شیشه استیند گلاس در قرون وسطی

استین گلاس چیست؟ و به چه آثاری گفته می شود؟