پنجره های خیره کننده استیند گلس در کلیسای سنت شاپل

کلیسای سنت شاپل (Sainte-Chapelle ) پاریس

شیشه کلیسای سنت شاپل فرانسه

این کلیسای گوتیک در قرن سیزدهم میلادی توسط لویی دهم ساخته شده است. این کلیسا دارای 15 پنل شیشه استیند گلس است که بیش از یک هزار شخصیت کتاب مقدس را نمایش می دهد. این پنل ها به تازگی تحت بازسازی هفت ساله با برآورد قیمت 10 میلیون دلار قرار گرفته اند که طی آن پنجره ها با لیزر برداشته شد و مورد مرمت قرار گرفت.

شیشه کلیسای سنت شاپل فرانسه

کلیسای سنت شاپل یکی از بزرگترین مجموعه های شیشه استین گلس در جهان است.از معروف ترین ویژگی های این کلیسای کوچک، شیشه های رنگی آن است که با تکنیک استیندگلس ساخته شده است. علاوه بر 15 پنل شیشه استیند گلس که در دیوارها تعبیه شده اند، یک پنجره بزرگ گل رز نیز در سال 1490 در دیوار غربی نصب شده است.

شیشه کلیسای سنت شاپل فرانسه

پنجره های استیند گلس در این بنا شامل سه پنجره آستانه شرقی است که عهد جدید را نشان می دهد و شامل صحنه هایی از شور و شوق(پنچره مرکزی)، کودکی مسیح (پنجره سمت چپ) و زندگی جان اوانگلیست (پنجره سمت چپ) است. همچنین در پنجره های استیند گلس سمت شمال غربی صحنه هایی از کتاب پیدایش به تصویر کشیده شده است. در پنجره استین گلس ضلع جنوبی کلیسا نیز روایتی از پادشاهی صهیون مصور شده است.

شیشه کلیسای سنت شاپل فرانسه

کلیسای سنت شاپل در قرن هجدهم و در طول انقلاب فرانسه متحمل خسارت های بسیار زیادی شد و قسمت های مختلفی از آن از بین رفت. در سال 1803 میلادی این کلیسا مجددا مورد استفاده قرار گرفت. این کلیسا در مراحل مختلفی از سال 1970 میلادی مورد بازسازی قرار گرفته است که آخرین آن ها در بالا ذکر شد. آلودگی هوا، تعداد زیاد بازدید کنندگان باعث آسیب به پنجره های شیشه ای استیند گلس شده بود.

شیشه کلیسای سنت شاپل فرانسه

تهیه و تنظیم: چارسیک

 

مطالب مرتبط:

گنبد معکوس شیشه ای استیندگلس در سالن موسیقی پالائو دلا موسیکا (قصر موسیقی کاتالان)

سقف شیشه ای استیندگلس کلیسای برازیلیا

تحلیل گنبد شیشه ای در هنگام زلزله

۸ ویژگی شیشه های استیندگلس

۱۰ دلیل برای اجرای گنبد شیشه ای استیند گلس و تیفانی در فضای داخلی

سیر تحول استین گلاس در قرن بیست و یکم

تحولات شیشه استیند گلاس در قرون وسطی

معجزه گنبد شیشه ای و نورگیر سقفی استیند گلاس در طراحی داخلی

استین گلاس چیست؟ و به چه آثاری گفته می شود؟

۷ ویژگی گنبد شیشه ای استین گلاس و تیفانی

مراحل ساخت شیشه استین گلاس

0 0 رای
امتیازدهی به اینجا
اشتراک
آگاهی از:
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام دیدگاه ها