گنبد معکوس شیشه ای استیندگلس در سالن موسیقی پالائو دلا موسيکا (قصر موسیقی کاتالان)

در ابتدای این مطلب باید متذکر شد که این بنا با نام های قصر موسیقی کاتالان، تالار موسیقی بارسلونا، خانه موسیقی کاتالان، خانه اوپرای بارسلونا، قصر موسیقی بارسلونا و … نیز شناخته می شود.

پالائو دلا موسيکا (Palau de la Música Catalana) کاتالانا، بارسلونا

قصر موسیقی کاتالان بارسلونا

این سالن موسیقی توسط معمار آرت نوو “لوییس داونچ ای مونتانر” (Lluís Domènech i Montaner) در سال 1908 ساخته شد. سالن دارای یک پنجره شیشه ای خیره کننده با تکنیک استیند گلس است که یک تصویر سه بعدی از خورشید را تداعی می کند. این مجموعه در سال 1997 به عنوان میراث جهانی یونسکو ثبت شد. سالن موسیقی این مجموعه شامل بسیاری از آثار هنری دیگر است.

قصر موسیقی کاتالان بارسلونا

بین سالهای 1982 و 1989، این ساختمان تحت بازسازی و توسعه گسترده قرار گرفت. این بازسازی تحت هدایت معماران اسکار توسکات (Oscar Tusquets) و کارلس دیاز (Carles Díaz) بود. امروزه بیش از نیم میلیون نفر در سال در نمایشگاه های موسیقی پالائو حضور به هم می رسانند تا در محافل موسیقی از سمفونی گرفته تا جاز و کانسو (آهنگ کاتالان) شرکت کنند.

قصر موسیقی کاتالان بارسلونا

سالن کنسرت پالائو دلا موسيکا یکی از زیباترین سالن های جهان است.این سالن یکی از مهمترین گنجینه های معماری محسوب می شود. سالن کنسرت پالائو، که حدود 2200 نفر گنجایش دارد، تنها سالن نمایش در اروپا است که در طول ساعات روز به طور کامل با نور طبیعی روشن می شود. دیوارها در دو طرف عمدتا شامل شیشه های استین گلس هستند. اما سقف منحصر به فرد و بی همتای آن تاثیر بسیار زیادی در زیبایی و نام آوری این سالن داشته است. این سقف با تکنیک استیندگلس ساخته شده است و دارای قوسی با شکوه است. می توان قسمت قوس دار این سقف را گنبدی شیشه ای دانست که به صورت برعکس ساخته شده است. این گنبد معکوس مرکزیت و محوریت سالن پالائو محسوب می شود. در شیشه استیند گلس آن از سایه روشن های طلایی و آبی استفاده شده است که در تنالیته های مختلف به کار رفته است. این ترکیب رنگ ها تداعی کننده آسمان و خورشید است.

قصر موسیقی کاتالان بارسلونا

قصر موسیقی کاتالان بارسلونا

تهیه و تنطیم: چارسیک

 

مطالب مرتبط:

شیشه های رنگی در مسجد نصیرالملک شیراز

سقف شیشه ای استیندگلس کلیسای برازیلیا

استین گلاس چیست؟ و به چه آثاری گفته می شود؟

۸ ویژگی شیشه های استیندگلس

۱۰ دلیل برای اجرای گنبد شیشه ای استیند گلس و تیفانی در فضای داخلی

سیر تحول استین گلاس در قرن بیست و یکم

تحولات شیشه استیند گلاس در قرون وسطی

 

 

0 0 رای
امتیازدهی به اینجا
اشتراک
آگاهی از:
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام دیدگاه ها