تاریخچه شیشه استیندگلس

شیشه استین گلس در کلیساهای گوتیگ

ورود به کلیسای جامع گوتیک در یک روز آفتابی مانند گام نهادن در رنگین کمان است. پرتوهای نور خورشید که از طریق شیشه های رنگی استین گلس عبور می کنند، کلیسا را در رنگ های قرمز، آبی، سبز و دیگر رنگ های غنی می پوشانند.

تاریخچه استین گلس
کلیسای سنت شاپل فرانسه. ساخته شده در قرن سیزدهم میلادی به سبک گوتیک

“استیند گلس” واژه ای است که برای قطعات شیشه های رنگی استفاده می شود که توسط نوار های سربی به یکدیگر متصل می شوند تا یک تصویر یا طرح را ایجاد کنند. شیشه های استین گلس اغلب برای پنجره ها استفاده می شود، زیرا زیبایی شیشه ها بهتر دیده می شود و این به دلیل عبور نور طبیعی از آن هاست.

فرایند رنگ آمیزی شیشه و به وجود آمدن آن، احتمالا از مصر باستان آغاز شده است. اما در قرون وسطی، ساخت پنجره شیشه ای استین گلاس به عنوان یک هنر عمده شکل گرفت. پنجره های استیندگلس یکی از عناصر مهم کلیساهای ساخته شده در سبک گوتیک بود. استیند گلس طبق شواهد برای اولین باردر اواسط سال ۱۱۰۰ میلادی به وجود آمد. پنجره ها با نور و رنگ، پرتره های کلیسا را به نمایش می گذاشتند و زیبایی را با حالتی معنوی با نشاط می کردند.

پنجره ها نه تنها زیبا بودند؛ بلکه به هدفی آموزشی نیز داشته اند. در طول قرون وسطی کلیسا مرکز یادگیری بود. فقط چند کتاب محدود وجود داشت و تعداد کمی از مردم سواد داشتند و نی توانستند بخوانند.پنجره ها استیندگلس معمولا صحنه هایی از کتاب مقدس را مصور می کرد، صحنه هایی که افراد مقدس و یا وقایع کتاب انجیل را شرح می دادند. از این رو مردم می توانستند به سادگی با محتوای انجیل از طریق هنر استیندگلس ارتباط برقرار کنند. در سال های بعد، صنایع کارگری و بازرگانان ثروتمند به ساخت پنجره هایی روی آوردند که که نه تنها قدیسین و پادشاهان، بلکه اهدا کنندگان آن پنجره را نیز نشان می داد.

 

نحوه اجرای شیشه استیندگلس در قرون وسطی

صنعتگران قرون وسطی تکنیک هایی برای ساخت شیشه های استین گلاس به وجود آوردند که بسیاری از آنها هنوز هم استفاده می شوند. در یک تخته سفید بزرگ، هنرمند یک تصویر را به اندازه واقعی پنجره می کشد. او هر بخش عکس را بر اساس رنگ، تعریف کرد. در طول طراحی، شیشه هایی که قبلا با اکسید های فلزی رنگ شده بودند سر جای خود قرار داده می شد. سپس، به دنبال طرح، اشکال را با یک آهن داغ برش می دادند. در نهایت، صنعتگران نوار سرب را به یکدیگر متصل می کردند. سرب بیش از اینکه قطعه را با هم نگه دارد؛ بخشی از طراحی محسوب می شود . در پنجره هایی که ابعاد وسیعی داشتند از میله های آهنی برای تقویت شیشه استیندگلس استفاده می شد.

شیشه های عبادتگاه یورک انگلستان
عبادتگاه یورک؛ شهر یورک، انگلستان. ساخته شده در قرن سیزدهم میلادی

ویژگی های شیشه استیندگلس در زمان اولیه تولید آن

به طرز شگفت آوری، پیشرفت تکنیک های استین گلس موجب پیشرفت پنجره ها نشد. حباب موجود در شیشه های اولیه و ناهمواری سطوح آنها باعث می شد که نور خورشید رقص کنان از آن ها عبور کند. شیشه های بعدی که در اثر پیشرفت تکنولوژی دارای نقایص کمتری بودند، درخشش کمتری داشتند. رنگ آمیزی فقط برای جزئیات کوچک، مانند ویژگی های یک چهره استفاده می شد. از آغاز سال ۱۵۰۰، رنگ آمیزی و نقاشی بیشتری در شیشه ها استفاده شد. نور کمتری از شیشه های رنگ امیزی شده عبور می کرد و این باعث شد که استیندگلس قدرت و عظمت قبلی را نداشته باشد.

استین گلاس با سبک رومانسک
استین گلاس با سبک رومانسک که در قرن ۱۱ میلادی ساخته شده است. کلیسای آگسبورگ. بایرن (آلمان) . این شیشه پرتره های موز، دنیل و دیگر شخصیت های کتاب مقدس را نشان می دهد.

شیشه استیند گلس پس از قرون وسطی

برای حدود ۲۰۰ سال استفاده از شیشه استیندگلس کاهش یافت و تا سال ۱۸۰۰ احیا نشد. گروه های مذهبی و افراد ثروتمند به دنبال کارهای متعالی از شیشه سازانی همچون لوییس کامفورت تیفانی (Louis Comfort Tiffany) (1933-1848) و جان لا فرژ (John La Farge) (1835-1910) و دیگرهنرمندان سرشناس برای تزئین کلیساها و منازل خود بودند.

 

لوییس کامفورت تیفانی
لوییس کامفورت تیفانی

 

پنجره سنت آگوستین، در موزه لایتنر (Lightner) سنت آگوستین، فلوریدا. ساخته لوییس تیفانی

هنگامی که جنگ جهانی اول در دهه ۱۹۳۰ در اروپا بوجود آمد، پنجره ها از هم جدا شدند و در مکان های امن نگهداری شدند تا در طی جنگ آسیب نبینند. بعد از جنگ، پنجره های استیند گلس با تمام دقت به جاهای اصلی خود برگردانده شدند.

روش های جدید تولید شیشه، ایده های طراحی شیشه استین گلس را تغییر داده است. اما یک چیز هرگز تغییر نکرده است: اثر سحر آمیز تابش خورشید و تلالو آن در شیشه استیند گلس.

قصر موسیقی کاتالان بارسلونا
قصر موسیقی کاتالان بارسلونا که گنبد شیشه ای برعکی آن از شهرت خاصی برخورداد است

 

شیشه رنگی کلیسای سنت ژوزف فرانسه
کلیسای سنت ژوزف. فرانسه. این کلیسا به یاد قربانیان جنگ جهانی دوم ساخته شد

مطالب مرتبط:

نور در معماری مسیحی

سیر تحول استین گلاس در قرن بیست و یکم

تحولات شیشه استیند گلاس در قرون وسطی

شیشه های استین گلس در کلیسای سنت ژوزف فرانسه

پنجره های خیره کننده استیند گلس در کلیسای سنت شاپل

گنبد معکوس شیشه ای استیندگلس در سالن موسیقی پالائو دلا موسیکا (قصر موسیقی کاتالان)

سقف شیشه ای استیندگلس کلیسای برازیلیا

خلاصه تاریخ شیشه، شیشه رنگی و بلویینگ (شیشه دمیدنی)

سیر تاریخ تحول در تولید شیشه از زمان باستان تا امروز

بررسی سیر تحول نگرش به نور در بستر تاریخ

نورطبیعی و تأثیرات آن بر انسان

نقش و تاثیر نور در معماری های مذهبی مسیحیت و اسلام

جدول زمانی شیشه – زمان و تاریخ های مهم در تاریخ شیشه

منشا پیدایش شیشه رنگی و تغییر و تحولات آن

تاریخچه شیشه

استین گلاس چیست؟ و به چه آثاری گفته می شود؟

مراحل ساخت شیشه استین گلاس

معرفی تکنیک استین گلاس و شیوه ساخت و اجرای آن