شیشه های رنگی در مسجد نصیرالملک شیراز

مسجد نصیرالملک شیراز در پایان قرن نوزدهم هجری و در زمان قاجار در ایران، در شهر شیراز ساخته شد. مسجدی رنگارنگ و سرشار از تنوع و پویایی. مسجد نصیرالملک علاوه بر شیشه های رنگی که در خود دارد و با تکنیک ارسی ساخته شده است، با داشتن کاشی کاری های منحصر به فرد و پر از احساس، یکی از زیباترین مساجد جهان اسلام محسوب می شود.

شیشه مسجد نصیرالملک
با توجه به موقعیت استراتژیک آن و توجه به نورگیری آن در طراحی، در هنگام صبح، نوری خیره کننده و تاثیر گذار در سرتاسر مسجد می پیچد و علاقمندان و گردشگران بسیاری را جذب می کند. استفاده از چوب در ساختار فریم، باعث شده این شیشه های رنگی و زیبا در مقابل زمین لرزه مقاوم باشند.

شیشه مسجد نصیرالملک
از آغاز صبح، مسجد پر از رنگ و نور است. خورشید از طریق شیشه ها وارد فضا می شود و در میان فرش های ایرانی، کاشی های سقف و دیوار و نقش و نگارهای مسجد به صورتی خیره کننده می درخشد. بسیار شگفت انگیز است که چگونه معمار قادر به ترکیب بسیاری از این عناصر برای ساختن چنین مسجد نفیسی بود.

شیشه مسجد نصیرالملک

مسجد نصیرالملک به دلیل رنگ گل های صورتی که در کاشی کاری های خود دارد، به عنوان مسجد صورتی نیز شناخته می شود. وجه تسمیه نصیرالملک نیز به این دلیل است که سازنده آن فردی به همین نام بوده است.

به جرأت می توان کاشیکاری های مسجد نصیرالملک را نیز یکی از نمونه های متعالی و برجسته کاشی کاری دانست. از آنجا که شیشه های رنگی این مسجد نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کند، شهرت بیشتری نسبت به کاشیکاری ها دارند. از همین رو شاید آنچنان که باید و شاید، کاشیکاری های مسجد شناخته و معرفی نشده اند.

شیشه مسجد نصیرالملک
مسجد نصیرالملک، همواره در کنار آثار مطرح معماری غرب که در آنها از شیشه های استیند گلس و رنگی استفاده شده است، نام برده می شود. نظیر کلیساهای سنت شاپل، نوتردام و … که دارای آثار شیشه های رنگی دست ساز و بسیار نفیسی هستند.

شیشه مسجد نصیرالملک

شیشه مسجد نصیرالملک

شیشه مسجد نصیرالملک

 

 

مطالب مرتبط:

شیشه های استین گلس در کلیسای سنت ژوزف فرانسه

پنجره های خیره کننده استیند گلس در کلیسای سنت شاپل

گنبد معکوس شیشه ای استیندگلس در سالن موسیقی پالائو دلا موسیکا (قصر موسیقی کاتالان)

سقف شیشه ای استیندگلس کلیسای برازیلیا

تحلیل گنبد شیشه ای در هنگام زلزله

تاریخچه شیشه استیندگلس

سیر تحول استین گلاس در قرن بیست و یکم

تحولات شیشه استیند گلاس در قرون وسطی

استین گلاس چیست؟ و به چه آثاری گفته می شود؟

0 0 رای
امتیازدهی به اینجا
اشتراک
آگاهی از:
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام دیدگاه ها