استین گلس در عبادتگاه یورک، انگلستان

عبادتگاه یورک (York Minster Chapter House) یورک، انگلستان

این کلیسا، یکی از بزرگترین کلیساهای گوتیک شمال اروپا محسوب می شود که شامل مجموعه ای قابل توجه از شیشه های استین گلس قرون وسطایی است. از جمله آن ها، پنجره هایی با برخی از قدیمی ترین تصاویر ثبت شده ی معماری هستند. شروع به ساخت کلیسای یورک در 1260 میلادی بوده که طی سالیان طولانی تکمیل شده است.

کلیسای یورک انگلستان
این کلیسا در قرن سیزدهم میلادی ساخته شد. سقف عبادتگاه یورک، به صورتی معلق احساس می شود و دلیل آن، وجود پنجره های بلند استیند گلس است که با ایجاد شفافیت، سقف را معلق و آویزان نگه داشته اند. این بنا و شیوه سقف آن یک انقلاب مهندسی در صنعت ساختمان محسوب می شود.

کلیسای یورک انگلستان

کلیسای یورک انگلستان

بسیاری از شیشه های سفید و رنگی این کلیسا از آلمان وارد شده است و پس از ورود به یورک، رنگ آمیزی و حرارت داده شده و با نوارهای سربی، با توجه به طرح در کنار هم مونتاژ شده است. پنجره بزرگ شرقی توسط جان تورنتون (John Thornton) در اوایل قرن پانزدهم ساخته شده است و یکی از بزرگترین شیشه های استین گلاس قرون وسطی در جهان است. پنجره های دیگر در کلیسای یورک شامل یک پنجره رز و یک پنجره پنج پایه ای به ارتفاع 15 متر است که به پنجره پنج خواهران مشهور است. در طول صدها سال که پنجره های کلیسای یورک در تکنیک ها و جزئیات مختلف تکمیل شده اند، بیش از 2 میلیون قطعه شیشه در قالب 128 پنجره استین گلس در این کلیسا کار شده است.

کلیسای یورک انگلستان
قبل از جنگ های جهانی اول و دوم، بسیاری از شیشه ها برداشته شده و بعد از جنگ مجددا در جای خود قرار گرفته است. پنجره ها به طور مداوم تمیز و نگهداری می شوند تا زیبایی و ارزش خود را حفظ کنند.

 

کلیسای یورک انگلستان

 

کلیسای یورک انگلستان

مطالب مرتبط:

گنبد شیشه ای استیند گلس و تیفانی در مرکز فرهنگی شیکاگو

شیشه های استیند گلس در کلیسای نوتردام پاریس

شیشه های رنگی در مسجد نصیرالملک شیراز

تاریخچه شیشه استیندگلس

شیشه های استین گلس در کلیسای سنت ژوزف فرانسه

پنجره های خیره کننده استیند گلس در کلیسای سنت شاپل

گنبد معکوس شیشه ای استیندگلس در سالن موسیقی پالائو دلا موسیکا (قصر موسیقی کاتالان)

سقف شیشه ای استیندگلس کلیسای برازیلیا

0 0 رای
امتیازدهی به اینجا
اشتراک
آگاهی از:
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام دیدگاه ها