تاریخ ساخت شیشه از باستان تا امروز

نخستین شیشه ای که در دوره نوسنگی مورد استفاده قرار گرفت و شناخته شده است، برای ساخت سلاح و اشیاء تزئینی مورد استفاده قرار گرفت. این شیشه ها از نوع شیشه های طبیعی (شیشه آتشفشانی سیاه) بود.
یافته های باستان شناسی در مصر و بین النهرین شرقی نشان می دهد که اولین شیشه تولید شده به ۳۰۰۰ قبل از میلاد می رسد. قدیمی ترین قطعات گلدان شیشه ای که مربوط به قرن ۱۶ پیش از میلاد است، در بین النهرین یافت شده و شواهدی از ریشه های صنعت شیشه های توخالی را نشان می دهند. علاوه بر بین النهرین، تولید شیشه های توخالی همزمان در مصر، یونان، چین و شمال تایلند تکامل یافت. اولین کتاب دستیابی به شیشه سازی از کتابخانه اشوربانپال (Assyrian king Ashurbanipal ) (669-626 پیش از میلاد) شاهزاده آشوری به حدود ۶۵۰ قبل از میلاد می رسد.
در ابتدا، ساخت شیشه آهسته و پر هزینه بود. شیشه کالایی لوکس محسوب می شد و تعداد کمی از مردم می توانستند از آن استفاده کنند. کشف تکنیک جدید «شیشه دمیدنی (بلویینگ)» در انتهای قرن اول میلادی یک رویداد انقلابی در تاریخ ساخت شیشه بود. این اختراع در کشورسوریه انجام شد. شیشه بلویینگ(دمیدنی)، تولیدات شیشه ای را ساده تر، سریع تر و ارزان تر کرد و شیشه برای اولین بار به کالایی متعلق به شهروندان عادی تبدیل شد. ابزار و تکنیک های دمیدن شیشه در طول قرن ها بسیار کم تغییر کرده است.
هنر ساخت شیشه در امپراطوری روم رونق گرفت و در سراسر اروپای غربی و مدیترانه گسترش یافت. شیشه یکی از مهمترین موارد تجارت در خارج از مرزهای امپراتوری روم بود. رومی ها اولین کسانی بودند که برای مقاصد معمارانه از شیشه بهره گرفتند، زمانی که شیشه شفاف در اسکندریه مصر در حدود ۱۰۰ سال بعد از میلاد کشف شد.
در اوایل قرن سیزدهم صنعت شیشه در ونیز رشد و توسعه پیدا کرد و این زمان مقارن با زمان جنگ های صلیبی(۱۰۹۶-۱۲۷۰ بعد از میلاد) شد. در سال ۱۲۹۱، تجهیزات شیشه سازی به جزیره ونیزی مورانو منتقل شد، جایی که شیشه کریستال (شیشه ای بی رنگ) توسط آنجلو باروویر(Angelo Barovier) اختراع شد. علیرغم تلاش های هنرمندان ونیزی که صنایع شیشه ای را تحت سلطه قرار داده بودند و تکنولوژی آن را مخفی نگه می داشتند، این تکنیک به زودی در سراسر اروپا گسترش یافت.

در آلمان و سایر کشورهای اروپای شمالی، شیشه سازی در اواخر دهه قرن ۱۴ و اوایل ۱۵ اهمیت پیدا کرد. صنعت شیشه در طول این زمان در انگلستان از اهمیت بالایی برخوردار بود. جورج راونسکرافت (۱۶۱۸-۱۶۸۱ میلادی) یک شیشه ساز انگلیسی بود که شیشه های مونتاژِ را در سال ۱۶۷۴ ابداع کرد. این روش تحول و پیشرفت بسیار مهمی در تاریخ شیشه محسوب می شود.
فن آوری مکانیکی برای تولید انبوه، در مراحل بعدی انقلاب صنعتی با اختراع مایکل اوونز(Michael Owens) شروع شد. دستگاه اتوماتیک ساخت بطری در سال ۱۹۰۳ توسط وی ابداع شد که می توانست ۲۵۰۰ بطری در ساعت تولید کند.
در اواخر سال ۱۹۵۰، سر آلستر پیلکینگتون(Sir Alastair Pilkington) یک روش تولید شیشه تخت را معرفی کرد که ۹۰ درصد از تولیدات شیشه ای فلت در عصر حاضر هنوز با آن روش تولید می شوند.
پس از دهه ۱۸۹۰ توسعه، تولید و استفاده از شیشه به سرعت افزایش یافت. شیشه از طریق فن آوری پیشرفته تکامل یافته و تکامل تکنولوژی به طور طبیعی کماکان ادامه دارد. امروز، شیشه سازی یک صنعت مدرن و با تکنولوژی پیشرفته است. دستگاه های شیشه ای مدرن قادر به تولید میلیون ها ظروف شیشه ای در روز در رنگ های مختلف هستند.

 

مطالب مرتبط:

تاریخچه شیشه استیندگلس

نور در معماری اسلامی

خلاصه تاریخ شیشه، شیشه رنگی و بلویینگ (شیشه دمیدنی)

لوییس کامفورت تیفانی (Louis Comfort Tiffany) کیست؟

نور در معماری مسیحی

سیر تحول استین گلاس در قرن بیست و یکم

تحولات شیشه استیند گلاس در قرون وسطی

سیر تاریخ تحول در تولید شیشه از زمان باستان تا امروز

بررسی سیر تحول نگرش به نور در بستر تاریخ

نورطبیعی و تأثیرات آن بر انسان

نقش و تاثیر نور در معماری های مذهبی مسیحیت و اسلام

جدول زمانی شیشه – زمان و تاریخ های مهم در تاریخ شیشه

منشا پیدایش شیشه رنگی و تغییر و تحولات آن

تاریخچه شیشه

شیشه چگونه تولید می شود؟