نکته ای کلیدی در ساخت شیشه تیفانی

داشتن دستگاه ساب، یکی از واجبات تکنیک تیفانی است! هرچند سمباده نیز گاهی اوقات کارساز است، اما اگر قصد دارید تکنیک تیفانی را به صورتی حرفه ای، با سرعت بالا، با خستگی کمتر و با کیفیت بیشتری انجام دهید، وجود دستگاه ساب شیشه امری ضروری و اجتناب ناپذیر است.

دستگاه ساب شیشه
در تکنیک تیفانی، بعد از برش شیشه ها با توجه به طرح و الگو، لبه های شیشه ممکن است دارای تیزی باشد؛ که در این صورت چسباندن کاپرفویل را عملا غیر ممکن می کند و باعث پارگی کاپرفویل می گردد. از همین رو بهتر است قبل از پیچیدن کاپرفویل، لبه های شیشه را با دستگاه ساب به صورتی نرم و تدریجی صاف کنیم و پس از اینکه لبه های شیشه دارای سطحی یکنواخت و بدون برآمدگی یا تیزی شد، اقدام به پیچیدن کاپرفویل نماییم.

دستگاه ساب شیشه
نحوه استفاده از دستگاه ساب، به نسبت بقیه مراحل تکنیک تیفانی، کار چندان سختی نیست. در ساب زدن شیشه، رعایت نکات ایمنی بسیار ضروری و لازم است. استفاده از عینک برای ساب زدن شیشه، امری بسیار مهم تلقی می شود. شاید بتوان بدون دستکش کار ساب شیشه را انجام داد، اما به شما پیشنهاد می شود که هرگز بدون عینک از دستگاه ساب شیشه استفاده نکنید.

دستگاه ساب شیشه
دستگاه ساب شیشه؛ طراحی و ساخته شده توسط چارسیک

استفاده از دستگاه ساب، علاوه بر آسان نمودن مرحله پیچیدن کاپرفویل، در لحیم کاری بهتر و زیباتر نیز بسیار اثرگذار است. هنگامی که شیشه ها کاملا منطبق بر الگو و با کمک دستگاه ساب، به اندازه واقعی خود برسند، در مرحله لحیم کاری نیز مشکلات کمتری گریبان گیر خواهد شد و انجام لحیم کاری با سرعت بالاتر و زیبایی بیشتری انجام خواهد پذیرفت.
برای اطلاع از وسایل تیفانی گلس می توانید با چارسیک در تماس باشید تا از تمام ابزارهای مورد نیاز این تکنیک مطلع شوید. ابزارهای همچون کاپرفویل، الماس نفتی، انبر مخصوص شیشه، قلع لحیم کاری، روغن مخصوص لحیم کاری و …

 

مطالب مرتبط:

ساخت دستگاه ساب شیشه چارسیک

دستگاه ساب شیشه

ابزار و وسایل تیفانی