نحوه پیدایش شیشه و تحولات آن در عهد باستان

انسان قبل از آموختن چگونگی ساخت شیشه، از شیشه های طبیعی، مخصوصا از شیشه های آتشفشانی استفاده می کرد. از این نوع شیشه ها برای تولید چاقو، هدایا، جواهرات و پول استفاده می شد.

اولین شیشه های تاریخ

شواهد باستان شناسی، نشان می دهد که اولین شیشه ای که انسان ساخته است، در شرق بین النهرین و مصر در حدود ۳۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح بر می گردد. اولین ظرف شیشه ای در حدود ۱۵۰۰ سال قبل از میلاد در مصر و بین النهرین ساخته شده است و در عرض ۳۰۰ سال آینده آن، صنعت شیشه به سرعت فراگیر شد و سپس برای مدتی از رونق افتاد. در سال های ۷۰۰ تا ۵۰۰ قبل از میلاد مجددا در مصر احیا شد. برای ۵۰۰ سال آینده، مصر، سوریه و کشورهای دیگر در امتداد ساحل شرقی دریای مدیترانه مراکز تولید شیشه بودند.

نحوه ساخت شیشه

در ابتدا ساخت شیشه بسیار آهسته انجام می گرفت و با زحمت های فراوانی همراه بود. کوره های ذوب شیشه کوچک بودند و گرمای تولید شده آنها به اندازه کافی برای ذوب شیشه مناسب نبود. اما در قرن ۱ قبل از میلاد، صنعتگران سوریه روش بلویینگ را اختراع کردند. این کشف انقلابی، تولید شیشه را آسان تر، سریع تر و ارزان تر کرد.
تولید شیشه در امپراطوری روم رونق گرفت و از ایتالیا به تمام کشورهای تحت حکومتش گسترش یافت. در سال ۱۰۰۰ میلادی، شهر اسکندریه مصر مهمترین مرکز تولید شیشه بود. دیری نپایید که در سراسر اروپا هنر جالب و مهیج شیشه در کلیساها رونق یافت و به هنری بی بدیل بدل شد.

 

مطالب مرتبط:

 

اختراع شیشه

 

تاریخچه فیوز گلس یا همجوشی شیشه

تاریخ ساخت شیشه از باستان تا امروز

تاریخچه شیشه استیندگلس

خلاصه تاریخ شیشه، شیشه رنگی و بلویینگ (شیشه دمیدنی)

سیر تاریخ تحول در تولید شیشه از زمان باستان تا امروز

جدول زمانی شیشه – زمان و تاریخ های مهم در تاریخ شیشه

تاریخچه شیشه

فیوز گلس یا همجوشی شیشه چیست؟