شیشه چگونه ساخته شده است؟

ساخت شیشه؛ شیشه چگونه ساخته شده است؟

آیا تا به حال این سوال برای شما به وجود آمده است که شیشه چگونه ساخته می شود؟ مواد تشکیل دهنده آن چیست؟ در اینجا شما می توانید در مورد روند ساخت شیشه و اطلاعات مربوط به آن را بخوانید.

شیشه چگونه ساخته شده است؟

ساخت شیشه یک هنر قدیمی است که به قدمت قدیمی ترین تمدن های بشریت است. اولین دانه شیشه ای حدود  3500 سال قبل از میلاد مسیح در مصر و بین النهرین ساخته شده اند و اولین ظرف شیشه ای 1500 سال قبل از میلاد مسیح در مصر و بین النهرین ساخته شده است.  تکنیک دمیدن شیشه نیز برای اولین بار در منطقه بابل(سوریه کنونی) کشف و معرفی شد. با ویژگی های باور نکردنی و روند قابل درک در تولید، شیشه توانست خود را به عنوان یکی از مهم ترین مصالح ساختمانی مدرن مطرح کند.

مواد اولیه شیشه

اگرچه دستورالعمل اصلی ایجاد شیشه در چند هزار سال اخیر تغییر نکرده است، اما تکنولوژی و شیمی در حال حاضر شیشه سازان را قادر می سازد تا محصولات خود را با توانایی های جدیدی ساخته و پرداخته کنند.  ماده اولیه ساخت شیشه سیلیس است. شیشه مایعی است که رفتار آن جامد است! و این شگفت انگیز ترین ویژگی آن محسوب می شود. باور کنید یا خیر، شیشه از شن مایع ساخته شده است! سیلیس (ماده اولیه تشکلیل دهنده شن) در دمای 1700 درجه سانتیگراد ذوب می شود. پس از خنک شدن، سیلیس هرگز به حالت اولیه خود برنمی گردد، بلکه با تغییر در ساختار آن به شیشه تبدیل می شود. شیشه در واقع یک مایع یخ زده است. شیشه ها همچنین قابلیت بازیافت دارند.

 

 

 

مطالب مرتبط:

تاریخچه شیشه بلویینگ (شیشه دمیدنی)

 

تاریخچه فیوز گلس یا همجوشی شیشه

فیوز گلس یا همجوشی شیشه چیست؟

استیندگلاس چیست؟ و به چه آثاری اطلاق می شود؟

تیفانی گلس چیست؟ و چگونه ساخته می شود؟

لوییس کامفورت تیفانی (Louis Comfort Tiffany) کیست؟

تاریخ ساخت شیشه از باستان تا امروز

تاریخچه شیشه استیندگلس

خلاصه تاریخ شیشه، شیشه رنگی و بلویینگ (شیشه دمیدنی)

سیر تاریخ تحول در تولید شیشه از زمان باستان تا امروز

جدول زمانی شیشه – زمان و تاریخ های مهم در تاریخ شیشه

تاریخچه شیشه

4 1 رای
امتیازدهی به اینجا
اشتراک
آگاهی از:
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام دیدگاه ها