اولین گنبد شیشه ای اسلیمی در ایران

گنبد شیشه ای فولاد رشت

اولین گنبد شیشه ای اسلیمی در ایران با تکنیک استیند گلس توسط چارسیک در مجتمع فولاد گیلان ساخته شد. این گنبد شیشه ای با قطر دهانه 8 متر با استفاده از حدود 10000 قطعه شیشه ساخته شده است. رنگ های استفاده شده در این گنبد بنا به طراحی انجام شده، بیشترین تنوع رنگی را در بین پروژه های اجرایی چارسیک دارند. به طور کلی تعداد 14 تنالیته شیشه رنگی در این گنبد مورد استفاده قرار گرفته است که شامل رنگ های سبز، قرمز، زرد و آبی است.

گنبد شیشه ای مسجد اسلامی
سازه این گنبد شیشه ای منحصر به فرد، شامل 72 قسمت مجزاست که 14 قسمت آن منقوش به صفات الهی است. این صفات الهی با استفاده از خط نسخ و به صورت اختصاصی برای تکنیک استیندگلس توسط چارسیک طراحی شده است. این 14 اسم، با زمینه آبی رنگ در قسمت بالایی خم گنبد جایگذاری شده است. کلمه “الله” نیز با رنگ زمینه قرمز در بالاترین نقطه قرار گرفته است که صفات از آن منشعب می شوند.

گنبد شیشه ای مسجد رشت
کار طراحی، ساخت و تولید این گنبد شیشه ای که با تکنیک استیند گلس اجرا شده است، به مدت سه ماه در کارگاه چارسیک به انجام رسیده است. پس از آماده سازی شیشه ها در کارگاه چارسیک و انتقال آن به صورت پیش ساخته به محل نصب، به مدت یک هفته کار نصب و جایگذاری آن طول کشید. همچنین این گنبد شیشه ای به صورت کامل و با توجه به شرایط آب و هوایی شهر رشت، آب بندی و هوابندی شده است.

گنبد شیشه ای مسجد رشت
این اولین بار است که در ایران یک گنبد شیشه ای به صورت ترکیب خط و نقش طراحی وساخته می شود. قابل توجه است که تمام قطعات شیشه بدون هیچ گونه رنگ شدگی و تماما به صورت معرق در کنار یکدیگر قرار گرفته اند. در طراحی این گنبد شیشه ای لزوم توجه به نقوش ایرانی و ترکیب آن با خط (نسخ) ، امری بسیار با ظرافت و پیچیده بود که چارسیک در کمترین زمان ممکن آن را به انجام رساند.

گنبد شیشه ای مسجد رشت
گنبد شیشه ای استین گلس عنصری مقاوم در برابر شرایط جوی مختلف و در عین حال زیبا و چشم نواز است. استین گلس تکنیکی است که با استفاده از قطعات شیشه ای کوچک ساخته می شود و لوکس ترین و زیباترین شیشه موجود در جهان است. تمام مراحل ساخت شیشه های استین گلس با دست انجام می پذیرد و این هنر جزء صنایع دستی نفیس محسوب می شود. کارگاه چارسیک به صورت تخصصی و با بهرگیری از دیتیل های منحصر به فرد اقدام به ساخت شیشه های دست سازی می کند که علاوه بر زیبایی، کاملا کاربردی و قابل اجرا باشند. گنبد شیشه ای استیند گلس به عنوان سقف شیشه ای نورگیر امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته است. سقف های نورگیر می توانند در حالت های متنوعی طراحی و اجرا شوند. طرح گنبد شیشه ای مجتمع فولاد گیلان که با کاربری مسجد ساخته شده است، با نقوش اسلیمی و با به کارگیری صفات الهی انجام شده است.

گنبد شیشه ای استین گلس
امروزه نورگیرهای سقفی و سقف های شیشه ای را می توان برای جلوگیری از گرم شدن بیش از اندازه فضای داخلی، به صورت تزئینی و دکوراتیو اجرا کرد. استفاده از شیشه های تزئینی در سقف های شیشه ای کمک قابل توجهی به تعادل گرمایی در فضای داخلی خواهد کرد و تابش و نوری تصفیه شده و متعادل را در فضای داخلی به ارمغان خواهد آورد.

گنبد شیشه ای استیند گلس
چارسیک با اجرای پروژه های متعدد و موفقی در سراسر کشور، در زمینه سقف های نورگیر شیشه ای، کارنامه ای درخشان در صنعت شیشه از خود به جای گذاشته است. جهت اطلاعات بیشتر در خصوص اجرای پروژه های نورگیر سقفی می توانید با ما تماس بگیرید.

 

مطالب مرتبط:

گالری گنبد شیشه ای استیند گلس . www.charsik.com
گالری گنبد شیشه ای چارسیک
0 0 رای
امتیازدهی به اینجا
اشتراک
آگاهی از:
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام دیدگاه ها