کاشی شکسته

کاشی ها همواره مورد توجه طراحان داخلی بوده اند. در معماری های کهن نیز، که معماری داخلی و طراحی داخلی به صورت امروزی تعریف نشده بود، از کاشی ها استفاده گسترده ای می شد. در معماری ایرانی و اسلامی کاشی جایگاه ویژه ای دارد و جزئی جدانشدنی از تزئینات است که نقشی تعیین کننده و اساسی در آن دارد. محوریت برخی از فضاهای داخلی، کاشیکاری و نقش و نگارهای آن است. این مرکزیت و محوریت تنها به دلیل القای زیبایی و بازی های بصری نیست، بلکه کاربردی بودن و عملگرایی کاشی کاری ها نیز در این ویژگی سهمی مهم دارد. هنگامی که نقش و نگار ها و رنگ ها کاملا در خدمت فضا باشند، عملکرد و کاربرد این تزئینات تعریف می شود. ایجاد حس مکان (یا روح مکان) توسط کاشیکاری ها در بناهای زیادی به چشم می خورد. مسجد نصیرالملک شیراز، مسجد شیخ لطف اله و مسجد شاه (امام) اصفهان از جمله نمونه های برجسته کاشی کاری در معماری به شمار می آیند که در آنها حس مکان توسط کاشی های پر نقش و نگار ایجاد شده است. حس مکان(ویژگی برجسته یا کیفیت متفاوتی از فضا، که فضا را در ذهن ماندگار می کند). اغنای حسی، ایجاد زیبایی های بصری و تقویت رنگ تعلق(استفاده کنندگان از فضا گرمی محیط را حس کنند، با آن ارتباط برقرار کنند، احساس آشنایی با محیط داشته باشند و آن فضا را ازآن خود و خود را از آن فضا بدانند) از جمله دیگر ویژگی هایی است که کاشی کاری ها می توانند به استفاده کنندگان القا کنند.
هنر کاشی شکسته، هنری مدرن محسوب می شود و خاستگاه آن از مدرنیسم اسپانیا(کاتالان) می باشد. نمونه های تکامل یافته این هنر را در آثار آنتونی گائودی می توان دید. در این هنر با استفاده از قطعات شکسته شده کاشی، طرح و نقشی از پیش طراحی شده ساخته می شود.
هنر کاشی شکسته حاصل دسترنج هنرمندانی است که با دقت و صرف وقت و حوصله این کار را اجرا می کنند. مقیاس ریز این هنر باعث بوجود آمدن جلوه های زیبا و درخشانی در محیط می شود. امکان اجرای طرح ها و نقش های متنوع یکی از مزیت های هنر کاشی شکسته محسوب می شود. به طوری که می توان منظره های طبیعی، طراحی های فانتزی، تصاویر تاریخی، پرتره و … را در این هنر اجرا کرد. همچنین هیچ محدودیتی برای اجرای کاشی شکسته در فضاهای مختلف وجود ندارد و این هنر می تواند در فضاهای مسکونی و خصوصی(استخر ها، دیوارهای محوطه ها، آشپزخانه ها، باغ ها، لابی ها و …) و یا فضاهای عمومی (پارک ها، پل ها، جداره های شهری، ایستگاه های قطار شهری و اتوبوس ها، تفرجگاه ها و …) اجرا شود.
گروه هنری چارسیک با طراحی اختصاصی و همچنین اجرای کاشی شکسته با بالاترین کیفیت ممکن، و با اتکا به تجربیات خود می تواند یاری رسان شما در زیباسازی فضاهایتان باشد. برای مشاوره فنی و تخصصی با ما تماس بگیرید.

کاشی شکسته چارسیک

 

کاشی شکسته چارسیک

 

کاشی شکسته چارسیک

 

کاشی شکسته چارسیک

کاشی شکسته چارسیک

کاشی شکسته چارسیک

 

کاشی شکسته چارسیک

 

کاشی شکسته چارسیک

 

کاشی شکسته چارسیک

 

کاشی شکسته چارسیک

 

کاشی شکسته چارسیک

 

کاشی شکسته چارسیک

 

کاشی شکسته چارسیک

 

کاشی شکسته چارسیک