گنبد شیشه ای

گنبد شیشه ای به عنوان یک عنصر معماری منحصر به فرد و خاص، حاصل تغییرات و تکامل گنبدهایی است که از دیرباز در معماری مورد استفاده قرار گرفته است. در معماری کهن، از گنبد برای پوشاندن دهانه های بزرگ استفاده می شد. متریال های مورد استفاده در ساخت گنبد سنگ، خشت و آجر بوده اند. امروزه با توسعه دانش فنی، گنبد ها توانسته اند با متریال شیشه نیز اجرایی شوند. امکان استفاده از نقوش متنوع و شیشه های رنگی، به این نورگیرهای سقفی گرد کمک کرده است تا به عنوان یک اثر هنری خاص، در معماری داخلی خودنمایی کنند.

سقف نورگیر پاساژ
گنبدهای شیشه ای مشیر – شیراز

 

گنبد ها؛ از دیرباز تا کنون

سازه گنبدی شکل در معماری کهن برای پوشاندن دهانه بزرگ سقف ها بوجود آمد. در قرن ها پیش و هنگامی که اولین گنبد ها ساخته می شدند، تنها این موضوع مطرح بود که دهانه های بزرگ بدون ایجاد ستون پوشش داده شوند، اما رفته رفته گنبد ها به دلایل دیگری نیز مورد توجه قرار گرفتند. دلایلی همچون القای احساسات ناب به انسان و زیبایی های بصری. گنبدها به انسان حس اوج را منتقل می کنند. بعدها که تزئینات نیز به گنبد ها اضافه شد، جلوه های بصری آن اغنا شد. با قرار گرفتن در زیر گنبد و یا دیدن آن از بیرون، انسان همواره می تواند به ویژگی های خیره کننده گنبد ها پی ببرد.

گنبد های نوین ساختمانی

گنبد ها تا کنون با متریال های مختلفی ساخته شده اند و در طول تاریخ تکامل یافته اند. از گنبدهای ساخته شده با سنگ گرفته تا گنبد های خشتی، آجری، بتنی، شیشه ای و… . گنبد های شیشه ای تقریبا گنبدهای جدیدی محسوب می شوند که در سالیان معاصر مورد توجه قرار گرفته اند. یکی از انواع گنبدهای ویژه و دارای اهمیت، گنبدهای شیشه ای استیند گلاس هستند. اهمیت عبور نور و ایجاد روشنایی در محیط های داخلی، تلطیف نور و جلوگیری از تابش مزاحم آن، نیاز به زیبایی در محیط و در مخلص کلام، توجه به اصول طراحی داخلی و ملزومات آن، باعث شده است که استفاده از گنبدهای شیشه ای با تکنیک استیند گلاس مورد توجه معماران، طراحان، پیمانکاران و کارفرمایان قرار گیرد.  

نورگیر شیشه ای سقف
گنبد شیشه ای اردلان. اجرا شده توسط چارسیک در شهر سقز

گنبد های شیشه ای برجسته در دنیا

ساخت گنبد شیشه ای با تکنیک استیند گلس و تیفانی از دیرباز مورد توجه معماران و طراحان قرار گرفته است. به طوری که در برخی از ساختمان های لوکس و مراکز خریدی که در قرن نوزدهم و بیستم میلادی ساخته شده اند، گنبد شیشه ای استیند گلس و تیفانی یکی از عناصر مهم و زیبای این ساختمان ها محسوب می شده است. در تصویر زیر میتوانید ۴ گنبد شیشه ای معروف در دنیا را مشاهده کنید. برای مطالعه بیشتر در خصوص  ۵ گنبد شیشه ای معروف در دنیا، این مطلب را بخوانید: ۵ گنبد شیشه ای معروف در دنیا شماره ۱: گنبد شیشه ای در قصر موسیقی کاتالان- بارسلونا؛ اسپانیا شماره ۲: گنبد شیشه ای در هتل سیداد مکزیکو سیتی؛ آمریکا شماره ۳: گنبد شیشه ای در گالری لافایت- پاریس؛ فرانسه شماره ۴: گنبد شیشه ای در مرکز فرهنگی شیکاگو؛ آمریکا  

شیشه در معماری

شیشه از منظر معماری، دارای خواص و ویژگی های خاصی است. عبور نور به صورتی بی همتا از شیشه موجب ایجاد زیبایی و حظ فکری در فضای داخلی می شود. معماران قدیم نیز با پی بردن از این ویژگی ها در بناهای مختلف و سبک های گوناگونی از شیشه استفاده کرده اند. نمونه های بارز استفاده از شیشه در معماری هم در معماری غربی و هم در معماری سنتی ایرانی مشهود است. نیاز به نور و متعاقبا نیاز به زیبایی، باعث شده است تا شیشه های رنگی به عنوان عناصری کاربردی و همچنین تزئینی در معماری مورد استفاده قرار گیرد. اغلب موارد استفاده از شیشه در گذشته محدود به نورگیری از پنجره می شده است. اما امروزه استفاده از شیشه در سقف به عنوان نورگیر سقفی به صورت ها و شکل های متنوعی، به امری متداول و معمول تبدیل شده است.

ووید نورگیر سقفی
گنبد شیشه ای مهستان- اجرا شده توسط چارسیک در شهرک غرب
  • کارکرد شیشه در معماری

نیاز به ایجاد روشنایی به خصوص در فضاهای معماری که دارای ابعاد بزرگی هستند همواره از دیرباز در میان طراحان و معماران مطرح بوده است. نورگیرهای دیواری که به صورت درب و پنجره به کار برده می شدند، نور را به فضای داخلی هدایت می کردند. وجود شیشه های رنگی در این درب ها و پنجره های زیبا ، علاوه بر ایجاد زیبایی باعث ایجاد نوری ملایم و فرح بخش می شده است. به این معنا که حتی در مقابل اشعه های آزاردهنده آفتاب، این شیشه های رنگی هستند که با تلطیف و تصفیه نور، باعث ایجاد یک روشنایی ملایم و غیر مزاحم در معماری داخلی می شوند.

  • زیبایی شیشه

شیشه های به کار رفته در بناها علاوه بر کارکرد صحیح و ایجاد روشنایی در محیط، نقش پر اهمیت تری نیز داشته اند. تزئینات به عنوان عنصری جدانشدنی از معماری، در طول سالیان طولانی یکی از جنبه های بصری محسوب می شده است. شیشه های رنگی با تنالیته های مختلف و ترکیب رنگی خاص، توانسته اند تا کنون به عنوان یکی از زیباترین المان های تزئینی ساختمان جایگاه خود را حفظ کنند.

شیشه مسجد نصیرالملک
مسجد نصیرالملک شیراز

گنبد شیشه ای چیست؟

نورگیر شیشه ای گنبدی ، در واقع شیشه خم تزئینی است که با تکنیک استیند گلس (معرق شیشه) تولید می شود. شیشه های استین گلاس به صورت قطعات مجزایی هستند که با استفاده از کلاف های سربی به هم متصل شده و به صورت یکپارچه در می آیند. گنبد شیشه ای به عنوان یک نورگیر سقفی، نور طبیعی آفتاب را به عمق فضای داخلی منتقل می کند. استفاده از شیشه های طرح دار و دکوراتیو در سقف های شیشه ای گنبدی را می توان پدیده ای در معماری نوین ساختمانی دانست. درگذشته اغلب موارد استفاده از شیشه های رنگی و طرح دار در دیوار ها، درب ها و پنجره ها بوده است. اما امروزه می توان از این شیشه های منقوش و طرح دار به عنوان نورگیر گنبدی شیشه ای نیز استفاده کرد. چارسیک به عنوان بزرگترین شرکت تولیدی شیشه استیند گلاس در ایران تا کنون پروژه های متنوعی را با طرح های مختلف در سرتا سر ایران اجرا نموده است.  

گنبد شیشه ای تزئینی
گنبد شیشه ای فولاد رشت. اجرا شده توسط چارسیک در شهر رشت

گنبد شیشه ای استین گلاس

نورگیر گنبدی شیشه ای استیند گلس خاص ترین، لوکس ترین و زیباترین نمونه سقف شیشه ای نورگیر است که می تواند برای فضاهای متنوع معماری طراحی و اجرا گردد. امروزه نورگیری از سقف در صنعت ساختمان یکی از چالش های پیش روی معماران، طراحان و مجریان ساختمان است. البته این دغدغه به دلیل مسائل فنی پیش رو از قبیل آب بندی و لزوم رعایت استانداردها در دیتیل اجرایی، بسیار مهم و حیاتی است. گنبد شیشه ای استیند گلس و تیفانی سیلی از نورهای رنگارنگ و خیره کننده را وارد فضای داخلی می کند و باعث برانگیختی فضا در چشمان بیننده خواهد شد. به نسبت بقیه متریال ها، گنبد شیشه ای بسیار سبک وزن است و از نظر سازه ای هیچ جای نگرانی را باقی نمی گذارد. گنبد شیشه ای حاصل زحمات هنرمندانی در صنایع دستی است که شیشه ها را به صورت معرق و با استفاده از کلاف های سربی در کنار هم مونتاژ می کنند. ارزش هنری استیندگلس همواره بیشتر از تمام وجوه آن است. عبور نور به صورتی کنترل شده و زیبا وارد فضای داخلی می شود و علاوه بر ایجاد روشنایی ، می تواند تاثیرات مثبتی در روح و روان استفاده کنندگان داشته باشد. همه این موارد باعث شده تا زیبایی شناسی در گنبد شیشه ای استیند گلاس به بهترین شکل ممکن خودنمایی کند.  

گنبد شیشه ای
گنبد شیشه ای مهستان، اجرا شده توسط چارسیک در شهرک غرب

تکنیک استین گلاس

استیند گلس هنری لوکس و خاص است که علاوه بر داشتن زیبایی، بسیار کاربردی است. تیفانی نیز تکنیکی از مجموعه تکنیک های دکوراتیو شیشه است که به نوعی هم راستا با تکنیک استین گلاس پیش می رود. تیفانی در نحوه مونتاژ شیشه ها در کنار هم، با تکنیک استیند گلس متفاوت است. طراحی، ساخت و اجرای گنبد شیشه ای طرح دار و رنگی که با تکنیک استین گلس و تیفانی انجام می پذیرد، تخصص، تجربه و دانش بالایی می طلبد که در مقایسه با دیگر نورگیرها و سقف ها به طور کلی متفاوت و متمایز است. استین گلس تکنیکی است که تا پیش از این در بسیاری از سطوح فلت و تخت، همانند درب ها، پنجره ها، سقف ها و پارتیشن ها مورد استفاده قرار گرفته است. استفاده از تکنیک استیند گلاس در سقف می تواند به صورت خم نیز انجام پذیرد که در آن صورت گنبد شیشه ای استیند گلس و تیفانی به وجود خواهد آمد که می تواند در اثر بخشی و تعیین کیفیت بصری فضای داخلی بسیار حائز اهمیت باشد. استیند گلاس جزء یکی از لوکس ترین و با ارزش ترین آثار هنری در جهان محسوب می شود. از آنجا که اجرای این کار به طور کامل با دست انجام می شود و جزء یکی از با ارزش ترین صنایع دستی محسوب می شود، از نظر ارزش هنری، در بالاترین سطح ممکن قرار دارد. از همین رو تاثیر گنبد شیشه ای بر معماری داخلی را می توان در ارزش بخشیدن به محیط و بنا نیز دانست. ماندگاری و عمر تکنیک استیند گلاس قابل تخمین و اندازه گیری نیست. چرا که شیشه ماده ای است که بر اثر زمان نمی پوسد و از بین نمی رود. و تنها شکستن است که می تواند آن را از پای در بیاورد. شاهد این مدعا کلیساهایی هستند که از زمان قرون وسطی میزبان این تکنیک بوده اند و هنوز بعد از گذشت صدها سال، استیند گلاس هایی که در این کلیساها اجرا شده اند، بدون هیچ گونه تغییری نقش خود را در فضا ایفا می کنند. گنبد شیشه ای استند گلس، محصولی جدید در ایران محسوب می شود که توانسته است نظر کارفرمایان لوکس پسند را به خود جلب کند. اطلاعات بیشتر در مورد تکنیک استین گلس را می توانید در این لینک مطالعه کنید: استین گلس چیست؟

ویژگی گنبد های شیشه ای

گنبد از نظر ساختاری به دلیل داشتن بعد سوم، ذاتا زیباتر از سطوح تخت است. جنبه های بصری سقف گنبدی و ایجاد حس تعالی و اوج در انسان فوق العاده وجد آور و منحصر به فرد است. به دلیل دارا بودن این بعد بصری ، گنبد را می توان یکی از سازه های منحصر به فرد و خاص در نظر گرفت. پرسپکتیو گنبد ها و بازی بصری آن با چشم را در هیچ کدام از المان ها و سازه های دیگر معماری نمی توان یافت. گنبدهای شیشه ای استیند گلاس با برآورده کردن نیازهای اساسی مربوط به نور، روشنایی، زیبایی شناسی و سبک شناسی، قطعا گزینه بسیار مناسبی برای نیل به اهداف و اصول طراحی است. گنبدهای شیشه ای استیند گلاس از نظر هنری، به دلیل دارا بودن شاخصه های بکر و منحصر به فرد، بسیار درجه بالایی دارند و به خاطر دست ساز بودن، جزء صنایع دستی و در زمره لوکس ترین آنها محسوب می شوند.  

 

سقف گنبدی استاد نصیر
سقف گنبدی استاد نصیر. اجرا شده در شهر تفرش
  • نورگیری

گنبد شیشه ای پاسداران
گنبد شیشه ای خسرو شاهی – اجرا شده توسط چارسیک در پاسداران

اغلب استفاده از نورگیر سقفی به دلیل ابعاد بزرگ بنا و عدم امکان استفاده از پنجره است. در بنایی که نور در مرکز آن نمی تواند وارد فضای داخلی شود، نورگیری از سقف بهترین گزینه است.

  • زیبایی

گنبد شیشه ای استیند گلس در فضا طوفانی بصری ایجاد می کند و آنقدر چشم نواز و زیبا خواهد بود که هر بیننده ای را مسحور خواهد کرد. به خصوص با عبور نور و ایجاد بازی های چشم نواز، زیبایی آن بیشتر خواهد شد و اثر گذاری بزرگتری بر جای خواهد گذاشت.    

نورگیر سقفی تزئینی گنبد شیشه ای
گنبد شیشه ای خزر شهر – اجرا شده توسط چارسیک در مازندران

   

  • تلطیف فضا

گنبد شیشه ای می تواند در عین نورگیری و تامین نور فضای داخلی، به عنصری شاخص در فضای داخلی تبدیل شود که چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند. حسی که از گنبد شیشه ای استیندگلس و تیفانی به بیننده منتقل می شود، با توجه به خصوصیات خاص شیشه، حسی لطیف، فرح بخش، آرامش بخش و مطابق بر اصول مثبت روانشناختی است. البته همه این موارد در صورتی است که در طراحی گنبد استین گلاس، اصول طراحی و زیبایی شناسی رعایت شده و ترکیب رنگ ها و نقوش، با توجه به تئوری های آن انجام پذیرد.

 

سقف شیشه ای نورگیر
سقف شیشه ای مهدوی – اجرا شده توسط چارسیک در کرمان
  • ارزش هنری

گنبد های شیشه ای استیندگلاس و تیفانی ترکیبی از فلز و شیشه هستند که در آنها قطعات کوچک شیشه بوسیله فلز در کنار هم مونتاژ شده و طرحی کلی را بوجود می آورند. این تکنیک ها امروزه جزء یکی از کارآمدترین و زیباترین هنرهای دستی در دنیا محسوب می شوند. در کشورهای آمریکا، کانادا، فرانسه، انگلستان، آلمان و برخی دیگر از کشورهای اروپایی، استیندگلاس و تیفانی از جایگاه ویژه ای در معماری برخوردارند و یکی از متداول ترین هنرهای مورد استفاده در صنعت ساختمان محسوب می شوند. البته باید به این نکته اشاره کرد که این هنر، حتی در کشورهای نامبرده در بالا نیز هنری عامی و فراگیر نیست و بلعکس محصولی بسیار لوکس و خاص است. ارتقای سطح کیفی محیط توسط گنبدهای شیشه ای استیندگلاس و تیفانی، تنوع طرح و زیبایی بالای آن باعث شده است تا کارفرمایانی که به دنبال ایجاد فضایی خاص و لوکس هستند به آن روی خوشی نشان بدهند. اهمیت و ارزش تکنیک استیند گلس و تیفانی، حضور نیروی انسانی در تمام مراحل تولید و نصب آن است. آنچنان که این تکنیک ها امروزه جزء با ارزش ترین هنرهای دستی محسوب می شوند.

گنبدشیشه ای
گنبد شیشه ای اسفراین – اجرا شده توسط چارسیک در خراسان شمالی
  • ماندگاری

گنبدهای شیشه ای استیند گلاس را می توان ساختاری پایدار محسوب کرد. از آنجا که تکنیک استیند گلاس از تکه های ریز شیشه و مونتاژ آنها بوسیله فلز به وجود می آیند، در صورت آسیب دیدن و یا شکستن هر قطعه از آن، کلیت ساختار آن دستخوش تغییر نخواهد شد و تنها نیاز به مرمت و تعویض همان قطعه آسیب دیده است. این ویژگی منحصر به فرد گنبد شیشه ای استین گلاس، باعث پایداری و ماندگاری آن در طی صدها سال خواهد شد.  

گنبدشیشه ای
گنبد شیشه ای پرند؛ اجرا شده توسط چارسیک در شهر پرند

لزوم اجرای گنبد شیشه ای استیند گلس و تیفانی

ساخت و اجرای گنبدشیشه ای استیند گلس و تیفانی، دنیایی از رنگ ها را به محیط داخلی می بخشد. گنبد شیشه ای طرح دار و رنگی که با ترکیبی از قطعات بسیار ریز شیشه، می تواند فضای داخلی شما را به طور کامل از بقیه فضاها متمایز کند. استفاده از گنبد شیشه ای رنگی و طرح دار استیند گلس و تیفانی، بی شک فضای داخلی شما را به فضایی زیبا، پر نور، خیره کننده و لوکس ارتقا خواهد داد. اگر از این نورگیرهای سقفی در فضای خود استفاده کنید، تنها یک گنبد شیشه ای را به فضای خود اضافه نکرده اید، بلکه یک هنر دستی و محصولی متعالی را به آن افزوده اید. تمام مراحل ساخت گنبد شیشه ای استین گلس و تیفانی، با نیروی انسانی انجام می پذیرد و تکنیک استین گلاس و تیفانی ، کماکان یکی از بکرترین هنرهای دستی محسوب می شود که ورود ماشین آلات و صنایع، آن را از راه به در نکرده است. مقایسه گنبد شیشه ای استیند گلس و تیفانی با دیگر نورگیرهای سقفی، همانند مقایسه فرش دستی با فرش ماشینی است. یک گنبد شیشه ای استین گلاس و تیفانی از نظر بصری بسیار گیرا و جذاب است و می تواند به عنوان نقطه برجسته ای در فضای داخلی مطرح باشد. همچنین دست ساز بودن آن می تواند به شدت باعث لوکس و نفیس به نظر رسیدن فضا شود. استفاده از نور طبیعی در فضای داخلی به وسیله نورگیر دیواری و سقفی انجام می پذیرد. در نورگیری دیواری متریال ها و دیتیل های مختلفی وجود دارند که موضوع این مطلب نیست. در نورگیری از سقف نیز به شکل های متنوعی می توان این کار را انجام داد. استفاده از شیشه تخت ساده و یا شیشه های تخت طرح دار( استین گلاس، تیفانی، فیوزگلاس، ویترای و…) . اما گنبد شیشه ای نورگیری متفاوت از تمام نورگیرهای موجود در دنیاست. گنبد شیشه ای با بعد دادن به سقف، فضایی خیره کننده را به وجود آورده و موجب هویت بخشی به محیط می شود.

گنبد شیشه ای پاسداران
گنبد شیشه ای پاسداران؛ اجرا شده توسط چارسیک در خیابان پاسداران تهران

گنبد شیشه ای استیند گلاس و تاثیر شگفت انگیز آن بر فضا

تاثیر گنبد شیشه ای بر معماری و فضای داخلی ساختمان ها را می توان از چند جنبه مورد بررسی قرار داد. گنبد های شیشه ای استیند گلاس تاثیر به سزایی در زیباسازی و اثر بخشی در فضا دارند. با توجه به مقیاس ریز این تکنیک و نوع متریال، این گنبدها در کیفیت فضایی بسیار تاثیر گذار بوده و از نظر جلوه های بصری بیننده را به حیرت وا می دارد. متریال شیشه جزء یکی از ماندگارترین متریال ها در طول تاریخ بشریت است. چنانچه ماهیت و ذات آن با گذشت زمان های دور و دراز از تولید اولیه آن، به میزان بسیار کمی دستخوش تغییر شده است. شیشه فضا را تلطیف می کند و به نور شخصیت می بخشد. نقشی کاملا هدایت کننده در فضا دارد و به خاطر ارتباط مستقیم و جدانشدنی آن با نور، در ایجاد احساسات در بیننده بسیارحائز اهمیت است. استیند گلاس با طرح و نقشی دقیق و حساب شده همواره می تواند بازویی برای فضاسازی و بازی با نور در محیط های مختلف باشد. طرح و رنگ و نقش این تکنیک آنقدر گسترده و جامع و مبسوط است که می تواند انتظارات تمام سلیقه ها را برآورده کند و آنچنان با معماری و چیدمان محیط در هم آمیزد و هماهنگ باشد که انگار صرفا برای همان محیط طراحی و ساخته شده است و لا غیر.

گنبد شیشه ای نورگیر سقفی چارسیک
گنبد شیشه ای احمدلو؛ اجرا شده توسط چارسیک در شهر ابهر؛ زنجان

 

زیبایی شناسی و اغنای حسی در گنبدهای شیشه ای استیند گلاس

زیبایی شناسی در گنبد شیشه ای استیند گلاس را می توان با شاخصه های معماری اصیل ایرانی مورد بررسی قرار داد. هرچند خاستگاه و ماهیت تکنیک استیندگلس (معرق شیشه) ایرانی نیست و جزئی از معماری غربی محسوب می شود، اما این قابلیت منحصر به فرد را دارند تا با طراحی اختصاصی، رنگ و بویی کاملا ایرانی به خود بگیرد. البته ناگفته نماند که شیشه رنگی در معماری اصیل و سنتی ایرانی مورد استفاده بسیاری قرار گرفته است. در پنجره های ارسی و خانه های سنتی یا مساجد (مسجد نصیرالملک شیراز) ، می توانیم نمونه هایی عالی از کاربرد شیشه رنگی در معماری ایرانی را ببینیم. در معماری سنتی ایرانی، همواره به آثاری بر می خوریم که دارای جزئیات و ریزه کاری های فراوانی بوده اند. و به وضوح می توان گفت که راز ماندگاری این آثار در اجرای دقیق جزئیات بوده است. از کاشی کاری های گنبد مسجد شیخ لطف اله و مسجد امام اصفهان گرفته تا مقرنس کاری ها و گچ بری های با ظرافت مذهبی، تا ترکیب رنگ های کاشی های مینا در سردر بسیاری از اماکن و مساجد. تمام این آثار بیننده را به تحسین وا می دارد. شاید دقیقه ها و شاید ساعت ها زمان نیاز باشد تا بتوان آنها را به طور کامل هضم و درک کرد. این حس زیبایی شناسانه و این اغنای روحی که به انسان ساطع می شود، به دلیل  رعایت دقیق اصول روانشناختی و هنرمندانه در طراحی و اجرا بوده است. آنجا که طراح با دیدی باز و افقی وسیع و با در نظر گرفتن همه ضرورت ها و بایدها، دست به طراحی زده است و هنرمندانی با هوش و ماهر و کاربلد آن را به منصه ظهور و اجرا رسانده اند.

گنبد شیشه ای نورگیر سقفی چارسیک
گنبد شیشه ای پریشان؛ اجرا شده توسط چارسیک در شهر جم؛ بوشهر

شیوه اجرای سقف گرد شیشه ای

علاوه بر زیبایی، جزئیات اجرایی و فنی سقف گرد شیشه ای بسیار مهم و حائز اهمیت است. از همین رو چارسیک با بهره گیری از تجربیات فراوان خود در زمینه سقف نورگیر شیشه ای ، بدون هیچ گونه محدودیت طرحی می تواند مشاور، طراح و مجری سقف شیشه ای در ساختمان هایی باشد که به دنبال هدایت نور از سقف به درون فضاهای داخلی است. می توانید اطلاعات مفید دیگری را در لینک زیر مطالعه کنید: روش اجرای گنبد شیشه ای؛ سازه و جزئیات  

مراحل اجرای سقف گنبدی و گرد شیشه ای

اجرای سقف گنبدی شیشه ای شامل ۴ مرحله طراحی، ساخت فریم، ساخت شیشه و نصب در محل است. پیش از هرچیز چارسیک به عنوان طراح و مجری سقف نورگیر شیشه ای طرح دار، اقدام به برداشت از محل پروژه می نماید تا ابعاد دقیق را با کمترین خطای ممکن برداشت نماید. همچینین گاهی به دلیل حساسیت بالای پروژه شاید نیاز به نقشه برداری و تهیه نقشه های ازبیلت باشد. در زیر مراحل طراحی و اجرای سقف شیشه ای گرد و گنبدی توضیح داده شده است:

مرحله اول – طراحی

پس از برداشت ابعاد، انجام طراحی های اولیه آغاز می شود. طراحی گنبد شیشه ای خود شامل دو مرحله طراحی سازه و طراحی شیشه استیند گلس است.

۱ طراحی سازه

با توجه به ابعاد برداشت شده و محاسبه بارهای وارد شده سقف گرد شیشه ای، نوع پروفیل های آهنی انتخاب می شوند و متعاقبا طراحی معماری سازه نیز به انجام می رسد. این طراحی به صورت فاز ۲ و شاپ در آمده و آماده اجرا می شود. در طراحی سازه علاوه بر در نظر گرفتن وزن های زنده و مرده ، لزوم توجه به جنبه های بصری نیز بسیار حائز اهمیت است. سازه سقف های نورگیر گنبدی در کنار شیشه ها در معرض دید قرار می گیرد، از همین رو بسیار مهم است که ظریف و زیبا به نظر برسند.

۲ طراحی شیشه استین گلس

اتودهای اولیه طراحی شیشه استین گلس با توجه به نظرات کارفرما، معماری داخلی و استانداردهای فنی به انجام می رسند. این اتود ها پس از تایید کارفرما و نهایی شدن آن، به صورت ۲D درآمده و شرایط را برای تولید شیشه های استیند گلاس در کارگاه چارسیک فراهم می سازد. در طراحی گنبد شیشه ای استیندگلس می توان به جرات گفت که هیچ محدودیتی در پیروی از سبک های مختلف معماری وجود ندارد. خطوط و موتیف ها در طراحی می تواند پیرو سبک های متنوعی باشد. ترکیب رنگی نیز می تواند طیف وسیعی از رنگ ها و تنالیته های رنگی را داشته باشد. به دلیل تنوع شیشه ها، استیندگلاس می تواند تمام سبک های طراحی از سنتی و کلاسیک گرفته تا مدرن و پست مدرن را دربر گیرد و بنا به شاخص های یک سبک خاص طراحی و اجرا گردد. تنوع رنگ و موتیف های به کار رفته از دیگر ویژگی های استین گلاس است. آنچه که در گنبد شیشه ای استیند گلس و تیفانی حائز اهمیت است، طرح و رنگ به کار رفته در آن است. طرح های مختلفی در سبک های متنوع معماری قابلیت اجرا در گنبد شیشه ای استین گلس و تیفانی را دارند. شیشه های رنگی و انواع تنالیته های موجود، این امکان را فراهم می آورد تا از بین رنگ های متنوع رنگ های مورد نظر خود را انتخاب کنید و کار ساخت گنبد را به چارسیک بسپارید.

گنبد شیشه ای نورگیر سقفی چارسیک
گنبد شیشه ای درویش؛ اجرا شده توسط چارسیک در عظیمیه؛ کرج

مرحله دوم – ساخت سازه

پس از نهایی شدن طراحی و تایید نهایی کارفرما، ساخت استراکچر فلزی سقف نورگیر شیشه ای آغاز می شود. تعداد بخش بندی فریم با توجه به ابعاد کلی و قطر دهانه در مرحله طراحی مورد توجه قرار می گیرد و در مرحله ساخت سازه دقیقا از روی نقشه ها، پروسه ساخت اغاز می شود. دقت و ظرافت در ساخت استراکچر، زمینه را برای ساخت و تولید شیشه های استین گلاس با توجه به استانداردها و ویژگی هایی که دارند، به بهترین شکل فراهم سازد.  

مرحله سوم – ساخت شیشه استین گلاس

پس از ساخت سازه، کارگاه چارسیک اقدام به تولید شیشه ها با توجه به طرح و ترکیب رنگی موجود می نماید. تمام پروسه ساخت و تولید شیشه استین گلس با دست انجام می پذیرد. سه مرحله تولید استیند گلاس در زیر آمده است:

۱ برش شیشه

برش شیشه ها تماما بدون دخالت دستگاه و با دست انجام می شوند. قطعات شیشه با توجه به الگوهای ریز موجود در طرح برش داده می شوند.

۲ مونتاژ شیشه

شیشه های برش داده شده در این مرحله با استفاده از کلاف های سربی که به لدکیم معروف است، در کنار یکدیگر محکم می شوند. لدکیم یک نوار سربی با مقطع H است که قطعات شیشه از هر دو طرف در شیارهای ان قرار می گیرند. قطعات شیشه شبیه یک پازل در کنار هم قرار می گیرند و طرح کلی شیشه استین گلاس را بوجود می آورند.

۳ پرداخت شیشه

در مرحله پرداخت شیشه استین گلاس، نقاط تقاطع لدکیم ها لحیم کاری می شوند تا شیشه استیند گلس به صورت یک پارچه در آید. در این مرحله تمیزکاری شیشه نیز انجام می گیرد و شیشه ها برای نصب آماده می شوند.

مرحله چهارم – نصب شیشه استین گلاس و آب بندی

در این مرحله و پس از انتقال ملزومات نصب به محل پروژه، نصب شیشه بر روی سازه آغاز می شود و سپس در صورت لزوم آب بندی و هوا بندی نیز برای جلوگیری از نفوذ آب باران و برف به طور کامل انجام می شود.  

کاربرد سقف شیشه ای گنبدی

گنبد شیشه ای استیند گلس و تیفانی می تواند در ساختمان های ویلایی، تجاری، اداری، مذهبی، ورزشی و … مورد استفاده قرار گیرد. سبک این ساختمان ها هرچه که باشد، می توان طرح گنبد شیشه ای را با آن تطبیق داد. گنبد شیشه ای استسن گلس و تیفانی می تواند با اثرگذاری بر احساسات بیننده، در انتقال زیبایی محیط به انسان نقش تعیین کننده ای ایفا کند. اطلاعات بیشتر در مورد گنبد شیشه ای در معماری با کاربری های مختلف را می توانید در این لینک مطالعه فرمایید: گنبد شیشه ای در معماری گنبدشیشه ای استیند گلس و تیفانی می تواند در سقف ها، ووید ها و فضاهایی که موقعیت استفاده از گنبدشیشه ای را دارا هستند، مورد استفاده قرار گیرد. تکنیک استین گلاس و تیفانی، تکنیک هایی دکوراتیو در شیشه هستند که هم اکنون در سطح جهان به عنوان لوکس ترین تکنیک های شیشه دکوراتیو محسوب می شوند. استفاده از گنبد شیشه ای در فضاهای داخلی، در زیبایی بخشی و ارتقای آن به فضایی لوکس، نو و خاص بسیار موثر خواهد بود. هنگامی که در زیر گنبد شیشه ای استین گلس و تیفانی قرار می گیرید، می توانید زیبایی را با تمام وجود حس کنید و از نور وارد شده به فضا لذت ببرید. سقف شیشه ای گنبدی استین گلس را می توان زیباترین شیشه برای ووید و نورگیری از سقف نامید. از نورگیر گنبدی شیشه ای می توان به عنوان سقف گرد شیشه ای بالای راه پله ، اسکای لایت تزئینی ساختمان در فضاهای مختلف، شیشه سقف ویلا، سقف گرد نورگیر خانه ، پاسیو شیشه ای ، سقف شیشه ای دکوراتیو طرح دار، سقف کاذب شیشه ای ، نورگیر سقف گرد دوبلکس و یا هر فضای دیگری است. شاید بتوان بیشترین کاربرد گنبد شیشه ای را به عنوان سقف گرد شیشه ای بالای راه پله نام برد.  

گنبد شیشه ای
گنبدهای شیشه ای مشیر. اجرا شده توسط چارسیک در شهر شیراز
 

ابعاد گنبد شیشه ای

گنبد شیشه ای استیند گلس و تیفانی به صورت سفارشی طراحی و ساخته می شود.  ابعاد گنبدشیشه ای استیند گلس و تیفانی را می توان بر اساس سفارش و با دقت سانتیمتر طراحی و اجرا نمود. به همین جهت هر دهانه ای که شما در سقف ایجاد کرده باشید، قابلیت نصب و اجرای گنبد شیشه ای استیند گلس و تیفانی را خواهد خواهد داشت. برای ساخت گنبد شیشه ای استیند گلس و تیفانی، ابتدا باید اندازه گیری دقیق از محل انجام شود.

عایق بودن گنبدهای شیشه ای

از دیگر مواردی که بسیار حائز اهمیت بوده و میبایست در تولید سازه های شیشه ای مورد توجه قرار گیرد؛ عایق صوتی بودن آن است. گنبدهای شیشه ای چارسیک در صورتی که به صورت دوجداره (یک لایه شیشه استین گلس و یک لایه پلیمر شفاف) می تواند تا ۵۰ دسی بل عایق صوت بوده و در صورتی که به صورت ۳ جداره (یک لایه پلیمر+ یک لایه شیشه استین گلس+ یک لایه پلیمر) اجرا گردد تا ۴۲ دسی بل عایق صوت خواهد بود. در صورت تمایل به افزایش میزان عایق بودن صوت امکان استفاده از شیشه های اختصاصی و افزایش عایق صوت تا ۳۹ دسی بل وجود داشته که متناسب با درخواست کارفرما قابل اجرا می باشد.واحد فنی و مهندسی چارسیک پس از بررسی دقیق همه این موارد و مورد بحث و تبادل نظر قرار دادن جوانب مختلف اقدام به طراحی دیتیل متناسب با آن پروژه نموده و سپس مراحل تولید کار آغاز می شود.

گنبد شیشه ای چارسیک

چارسیک؛ طراح و مجری سقف های شیشه ای تزئینی و دکوراتیو در فرم ها، نقش ها، طرح ها، رنگ ها و سبک های مختلف معماری است که با استفاده از توان فنی – مهندسی و اتکا به تجربیات فراوان خود در گذشته، توانسته است در کشورمان ایران به ساخت و اجرای این گنبد ها بپردازد. با توجه به حساسیت و ویژگی های خاص شیشه، طراحی دقیق جزئیات اجرایی، نقش و نگار شیشه ها و همچنین اجرا و نصب مهندسی شده نورگیر سقفی گنبدی از اهمیت بسیاری برخوردار است. خوشبختانه چارسیک توانسته است با ارتقای سطح فنی و کیفی گنبد شیشه ای، گام های ارزنده ای برداشته و اجرای این گنبدها را به بهترین شکل ممکن میسر کند. گروه هنری چارسیک با تکیه بر توان هنری خود، و توجه به تجربیات گذشته، سعی بر آن دارد تا بتواند در اجرای گنبدهای شیشه ای استیند گلاس راهی نو، وفادار به ارزش ها، متکی به هنر و وابسته به فنون روز را در بستری از فرهنگ و هنر ایرانی، پیش روی خود قرار دهد، تا نقشی در اندازه خود در پیشرفت معماری اصیل، ایفا کند. گنبد های استیند گلاس در صورت انتخاب درستی از رنگ و نقش، بی شک می تواند منظره ای خیره کننده، حسی غنی دیدی زیبا و نوری لطیف را به محیط ببخشد. اگر به دنبال اجرای نورگیری خاص و بدون تکرار در فضای خود هستید، گنبد شیشه ای استیند گلس و تیفانی به شدت به شما پیشنهاد می شود که می تواند علاوه بر تامین نور فضای شما، زیبایی و جذابیتی بی همتا را نیز به آن اضافه کند. پروسه طراحی و ساخت گنبد شیشه ای استیند گلس و تیفانی، نیاز به صرف زمان، ظرافت و دقت بالایی دارد، از همین رو چارسیک با بهره مندی از تجربیات فراوان گذشته و تخصص های لازم در این زمینه می تواند یاری رسان شما در این زمینه باشد. با چارسیک در تماس باشید و از مشاوره رایگان کارشناسان ما بهره مند شوید.  

سوالات متداول:

گنبد شیشه ای استین گلاس برای چه فضایی مناسب است؟

از این نورگیرهای سقفی می توان در هر فضای معماری استفاده نمود و محدودیت خاصی برای استفاده از آن وجود ندارد.

آیا اجرای گنبد شیشه ای نیاز به زیرسازی خاصی در ساختمان دارد؟

بله، انجام زیرسازی استاندارد به اجرای بهتر و ماندگارتر آن کمک می کند.

گنبد شیشه ای استیندگلس چگونه ساخته می شود؟

گنبدهای شیشه ای چارسیک تماما با استفاده از هنر دست و به صورت معرق که اصطلاحا به آن استیند گلس می گویند، طراحی و تولید می شوند.

ساختار گنبد شیشه ای شامل چه بخش هایی است؟

به طور کلی این نورگیرهای سقفی دارای دو بخش سازه و شیشه هستند.

خدمات چارسیک

مراحل عمده طراحی و اجرای نورگیر های سقفی توسط چارسیک:

برخی از نمونه کارهای اجرایی:

نمونه کارهای بیشتر

 

One thought on “گنبد شیشه ای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *