گنبد شیشه ای

تماس با چارسیک

گنبد شیشه ای به عنوان یک عنصر معماری منحصر به فرد و خاص، حاصل تغییرات و تکامل گنبدهایی است که از دیرباز در معماری مورد استفاده قرار گرفته است. در معماری کهن، از گنبد برای پوشاندن دهانه های بزرگ استفاده می شد. متریال های مورد استفاده در ساخت گنبد سنگ، خشت و آجر بوده اند. امروزه با توسعه دانش فنی، گنبد ها توانسته اند با متریال شیشه نیز اجرایی شوند. امکان استفاده از نقوش متنوع و شیشه های رنگی، به این نورگیرهای سقفی گرد کمک کرده است تا به عنوان یک اثر هنری خاص، در معماری داخلی خودنمایی کنند.

ساخت گنبد شیشه ای با تکنیک استیند گلس و تیفانی از دیرباز مورد توجه معماران و طراحان قرار گرفته است. به طوری که در برخی از ساختمان های لوکس و مراکز خریدی که در قرن نوزدهم و بیستم میلادی ساخته شده اند، گنبد شیشه ای استیند گلس و تیفانی یکی از عناصر مهم و زیبای این ساختمان ها محسوب می شده است. می توانید در مورد ۵ گنبد شیشه ای معروف در دنیا در این لینک زیر بیشتر مطالعه کنید: ۵ گنبد شیشه ای معروف در دنیا

 

نورگیر شیشه ای سقف
گنبد شیشه ای اردلان. اجرا شده توسط چارسیک در شهر سقف

گنبد از نظر ساختاری به دلیل داشتن بعد سوم، ذاتا زیباتر از سطوح تخت است. جنبه های بصری سقف گنبدی و ایجاد حس تعالی و اوج در انسان فوق العاده وجد آور و منحصر به فرد است. به دلیل دارا بودن این بعد بصری ، گنبد را می توان یکی از سازه های منحصر به فرد و خاص در نظر گرفت. پرسپکتیو گنبد ها و بازی بصری آن با چشم را در هیچ کدام از المان ها و سازه های دیگر معماری نمی توان یافت.

سقف گنبدی استاد نصیر
سقف گنبدی استاد نصیر. اجرا شده در شهر تفرش

گنبد شیشه ای می تواند در عین نورگیری و تامین نور فضای داخلی، به عنصری شاخص در فضای داخلی تبدیل شود که چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند. حسی که از گنبد شیشه ای استیندگلس و تیفانی به بیننده منتقل می شود، با توجه به خصوصیات خاص شیشه، حسی لطیف، فرح بخش، آرامش بخش و مطابق بر اصول مثبت روانشناختی است. البته همه این موارد در صورتی است که در طراحی گنبد استین گلاس، اصول طراحی و زیبایی شناسی رعایت شده و ترکیب رنگ ها و نقوش، با توجه به تئوری های آن انجام پذیرد.

گنبد های شیشه ای استیندگلاس و تیفانی ترکیبی از فلز و شیشه هستند که در آنها قطعات کوچک شیشه بوسیله فلز در کنار هم مونتاژ شده و طرحی کلی را بوجود می آورند. این تکنیک ها امروزه جزء یکی از کارآمدترین و زیباترین هنرهای دستی در دنیا محسوب می شوند. در کشورهای آمریکا، کانادا، فرانسه، انگلستان، آلمان و برخی دیگر از کشورهای اروپایی، استیندگلاس و تیفانی از جایگاه ویژه ای در معماری برخوردارند و یکی از متداول ترین هنرهای مورد استفاده در صنعت ساختمان محسوب می شوند.

البته باید به این نکته اشاره کرد که این هنر، حتی در کشورهای نامبرده در بالا نیز هنری عامی و فراگیر نیست و بلعکس محصولی بسیار لوکس و خاص است. ارتقای سطح کیفی محیط توسط گنبدهای شیشه ای استیندگلاس و تیفانی، تنوع طرح و زیبایی بالای آن باعث شده است تا کارفرمایانی که به دنبال ایجاد فضایی خاص و لوکس هستند به آن روی خوشی نشان بدهند.

خواص شیشه در معماری

شیشه از منظر معماری، دارای خواص و ویژگی های خاصی است. عبور نور به صورتی بی همتا از شیشه موجب ایجاد زیبایی و حظ فکری در فضای داخلی می شوذ. معماران قدیم نیز با پی بردن از این ویزگی ها در بناهای مختلف و سبک های گوناگونی از شیشه استفاده کرده اند. نمونه های بارز استفاده از شیشه در معماری هم در معماری غربی و هم در معماری سنتی ایرانی مشهود است.

نیاز به نور و متعاقبا نیاز به زیبایی، باعث شده است تا شیشه های رنگی به عنوان عناصری کاربردی و همچنین تزئینی در معماری مورد استفاده قرار گیرد. اغلب موارد استفاده از شیشه در گذشته محدود به نورگیری از پنجره می شده است. اما امروزه استفاده از شیشه در سقف به عنوان نورگیر سقفی به صورت ها و شکل های متنوعی، به امری متداول و معمول تبدیل شده است.

  • کارکرد شیشه در معماری

نیاز به ایجاد روشنایی به خصوص در فضاهای معماری که دارای ابعاد بزرگی هستند همواره از دیرباز در میان طراحان و معماران مطرح بوده است. نورگیرهای دیواری که به صورت درب و پنجره به کار برده می شدند، نور را به فضای داخلی هدایت می کردند. وجود شیشه های رنگی در این درب ها و پنجره های زیبا ، علاوه بر ایجاد زیبایی باعث ایجاد نوری ملایم و فرح بخش می شده است. به این معنا که حتی در مقابل اشعه های آزاردهنده آفتاب، این شیشه های رنگی هستند که با تلطیف و تصفیه نور، باعث ایجاد یک روشنایی ملایم و غیر مزاحم در معماری داخلی می شوند.

  • تزئینی و دکوراتیو بودن شیشه

شیشه های به کار رفته در بناها علاوه بر کارکرد صحیح و ایجاد روشنایی در محیط، نقش پر اهمیت تری نیز داشته اند. تزئینات به عنوان عنصری جدانشدنی از معماری، در طول سالیان طولانی یکی از جنبه های بصری محسوب می شده است. شیشه های رنگی با تنالیته های مختلف و ترکیب رنگی خاص، توانسته اند تا کنون به عنوان یکی از زیباترین المان های تزئینی ساختمان جایگاه خود را حفظ کنند.

شیشه مسجد نصیرالملک
مسجد نصیرالملک شیراز

گنبد شیشه ای چیست؟

نورگیر شیشه ای گنبدی ، در واقع شیشه خم تزئینی است که با تکنیک استیند گلس (معرق شیشه) تولید می شود. شیشه های استین گلاس به صورت قطعات مجزایی هستند که با استفاده از کلاف های سربی به هم متصل شده و به صورت یکپارچه در می آیند. گنبد شیشه ای به عنوان یک نورگیر سقفی، نور طبیعی آفتاب را به عمق فضای داخلی منتقل می کند.

استفاده از شیشه های طرح دار و دکوراتیو در سقف های شیشه ای گنبدی را می توان پدیده ای در معماری نوین ساختمانی دانست. درگذشته اغلب موارد استفاده از شیشه های رنگی و طرح دار در دیوار ها، درب ها و پنجره ها بوده است. اما امروزه می توان از این شیشه های منقوش و طرح دار به عنوان نورگیر گنبدی شیشه ای نیز استفاده کرد.

چارسیک به عنوان بزرگترین شرکت تولیدی شیشه استیند گلاس در ایران تا کنون پروژه های متنوعی را با طرح های مختلف در سرتا سر ایران اجرا نموده است.

 

گنبد شیشه ای تزئینی
گنبد شیشه ای فولاد رشت. اجرا شده توسط چارسیک در شهر رشت

گنبد شیشه ای استین گلاس

نورگیر گنبدی شیشه ای استیند گلس خاص ترین، لوکس ترین و زیباترین نمونه سقف شیشه ای نورگیر است که می تواند برای فضاهای متنوع معماری طراحی و اجرا گردد. امروزه نورگیری از سقف در صنعت ساختمان یکی از چالش های پیش روی معماران، طراحان و مجریان ساختمان است. البته این دغدغه به دلیل مسائل فنی پیش رو از قبیل آب بندی و لزوم رعایت استانداردها در دیتیل اجرایی، بسیار مهم و حیاتی است.

اغلب استفاده از نورگیر سقفی به دلیل ابعاد بزرگ بنا و عدم امکان استفاده از پنجره است. در بنایی که نور در مرکز آن نمی تواند وارد فضای داخلی شود، نورگیری از سقف بهترین گزینه است. حال این نورگیر سقفی شیشه ای می تواند به صورتی استاندارد و با رعایت مسائل فنی مهندسی اجرا شود یا به شکل ناپایدار و غیر استاندارد.

گنبد شیشه ای
گنبد شیشه ای مهستان، اجرا شده توسط چارسیک در شهرک غرب

لزوم اجرای گنبد شیشه ای استیند گلس و تیفانی

ساخت و اجرای گنبدشیشه ای استیند گلس و تیفانی، دنیایی از رنگ ها را به محیط داخلی می بخشد. گنبد شیشه ای طرح دار و رنگی که با ترکیبی از قطعات بسیار ریز شیشه، می تواند فضای داخلی شما را به طور کامل از بقیه فضاها متمایز کند. استفاده از گنبد شیشه ای رنگی و طرح دار استیند گلس و تیفانی، بی شک فضای داخلی شما را به فضایی زیبا، پر نور، خیره کننده و لوکس ارتقا خواهد داد. اگر از این نورگیرهای سقفی در فضای خود استفاده کنید، تنها یک گنبد شیشه ای را به فضای خود اضافه نکرده اید، بلکه یک هنر دستی و محصولی متعالی را به آن افزوده اید.

تکنیک استین گلاس

استیند گلس هنری لوکس و خاص است که علاوه بر داشتن زیبایی، بسیار کاربردی است. تیفانی نیز تکنیکی از مجموعه تکنیک های دکوراتیو شیشه است که به نوعی هم راستا با تکنیک استین گلاس پیش می رود. تیفانی در نحوه مونتاژ شیشه ها در کنار هم، با تکنیک استیند گلس متفاوت است. طراحی، ساخت و اجرای گنبد شیشه ای طرح دار و رنگی که با تکنیک استین گلس و تیفانی انجام می پذیرد، تخصص، تجربه و دانش بالایی می طلبد که در مقایسه با دیگر نورگیرها و سقف ها به طور کلی متفاوت و متمایز است.

استین گلس تکنیکی است که تا پیش از این در بسیاری از سطوح فلت و تخت، همانند درب ها، پنجره ها، سقف ها و پارتیشن ها مورد استفاده قرار گرفته است. استفاده از تکنیک استیند گلاس در سقف می تواند به صورت خم نیز انجام پذیرد که در آن صورت گنبد شیشه ای استیند گلس و تیفانی به وجود خواهد آمد که می تواند در اثر بخشی و تعیین کیفیت بصری فضای داخلی بسیار حائز اهمیت باشد.

گنبد شیشه ای استند گلس، محصولی جدید در ایران محسوب می شود که توانسته است نظر کارفرمایان لوکس پسند را به خود جلب کند. اطلاعات بیشتر در مورد تکنیک استین گلس را می توانید در این لینک مطالعه کنید: استین گلس چیست؟

 

شیوه اجرای سقف گرد شیشه ای

علاوه بر زیبایی، جزئیات اجرایی و فنی سقف گرد شیشه ای بسیار مهم و حائز اهمیت است. از همین رو چارسیک با بهره گیری از تجربیات فراوان خود در زمینه سقف نورگیر شیشه ای ، بدون هیچ گونه محدودیت طرحی می تواند مشاور، طراح و مجری سقف شیشه ای در ساختمان هایی باشد که به دنبال هدایت نور از سقف به درون فضاهای داخلی است. می توانید اطلاعات مفید دیگری را در لینک زیر مطالعه کنید: روش اجرای گنبد شیشه ای؛ سازه و جزئیات

 

مراحل اجرای سقف گنبدی و گرد شیشه ای

اجرای سقف گنبدی شیشه ای شامل ۴ مرحله طراحی، ساخت فریم، ساخت شیشه و نصب در محل است. پیش از هرچیز چارسیک به عنوان طراح و مجری سقف نورگیر شیشه ای طرح دار، اقدام به برداشت از محل پروژه می نماید تا ابعاد دقیق را با کمترین خطای ممکن برداشت نماید. همچینین گاهی به دلیل حساسیت بالای پروژه شاید نیاز به نقشه برداری و تهیه نقشه های ازبیلت باشد. در زیر مراحل طراحی و اجرای سقف شیشه ای گرد و گنبدی توضیح داده شده است:

مرحله اول – طراحی

پس از برداشت ابعاد، انجام طراحی های اولیه آغاز می شود. طراحی گنبد شیشه ای خود شامل دو مرحله طراحی سازه و طراحی شیشه استیند گلس است.

۱ طراحی سازه

با توجه به ابعاد برداشت شده و محاسبه بارهای وارد شده سقف گرد شیشه ای، نوع پروفیل های آهنی انتخاب می شوند و متعاقبا طراحی معماری سازه نیز به انجام می رسد. این طراحی به صورت فاز ۲ و شاپ در آمده و آماده اجرا می شود. در طراحی سازه علاوه بر در نظر گرفتن وزن های زنده و مرده ، لزوم توجه به جنبه های بصری نیز بسیار حائز اهمیت است. سازه سقف های نورگیر گنبدی در کنار شیشه ها در معرض دید قرار می گیرد، از همین رو بسیار مهم است که ظریف و زیبا به نظر برسند.

۲ طراحی شیشه استین گلس

اتودهای اولیه طراحی شیشه استین گلس با توجه به نظرات کارفرما، معماری داخلی و استانداردهای فنی به انجام می رسند. این اتود ها پس از تایید کارفرما و نهایی شدن آن، به صورت ۲D درآمده و شرایط را برای تولید شیشه های استیند گلاس در کارگاه چارسیک فراهم می سازد.

مرحله دوم – ساخت سازه

پس از نهایی شدن طراحی و تایید نهایی کارفرما، ساخت استراکچر فلزی سقف نورگیر شیشه ای آغاز می شود. تعداد بخش بندی فریم با توجه به ابعاد کلی و قطر دهانه در مرحله طراحی مورد توجه قرار می گیرد و در مرحله ساخت سازه دقیقا از روی نقشه ها، پروسه ساخت اغاز می شود. دقت و ظرافت در ساخت استراکچر، زمینه را برای ساخت و تولید شیشه های استین گلاس با توجه به استانداردها و ویژگی هایی که دارند، به بهترین شکل فراهم سازد.

مرحله سوم – ساخت شیشه استین گلاس

پس از ساخت سازه، کارگاه چارسیک اقدام به تولید شیشه ها با توجه به طرح و ترکیب رنگی موجود می نماید. تمام پروسه ساخت و تولید شیشه استین گلس با دست انجام می پذیرد. سه مرحله تولید استیند گلاس در زیر آمده است:

۱ برش شیشه

برش شیشه ها تماما بدون دخالت دستگاه و با دست انجام می شوند. قطعات شیشه با توجه به الگوهای ریز موجود در طرح برش داده می شوند.

۲ مونتاژ شیشه

شیشه های برش داده شده در این مرحله با استفاده از کلاف های سربی که به لدکیم معروف است، در کنار یکدیگر محکم می شوند. لدکیم یک نوار سربی با مقطع H است که قطعات شیشه از هر دو طرف در شیارهای ان قرار می گیرند. قطعات شیشه شبیه یک پازل در کنار هم قرار می گیرند و طرح کلی شیشه استین گلاس را بوجود می آورند.

۳ پرداخت شیشه

در مرحله پرداخت شیشه استین گلاس، نقاط تقاطع لدکیم ها لحیم کاری می شوند تا شیشه استیند گلس به صورت یک پارچه در آید. در این مرحله تمیزکاری شیشه نیز انجام می گیرد و شیشه ها برای نصب آماده می شوند.

مرحله چهارم – نصب شیشه استین گلاس و آب بندی

در این مرحله و پس از انتقال ملزومات نصب به محل پروژه، نصب شیشه بر روی سازه آغاز می شود و سپس در صورت لزوم آب بندی و هوا بندی نیز برای جلوگیری از نفوذ آب باران و برف به طور کامل انجام می شود.

کاربرد سقف شیشه ای گنبدی

گنبد شیشه ای استیند گلس و تیفانی می تواند در ساختمان های ویلایی، تجاری، اداری، مذهبی، ورزشی و … مورد استفاده قرار گیرد. سبک این ساختمان ها هرچه که باشد، می توان طرح گنبد شیشه ای را با آن تطبیق داد. گنبد شیشه ای استسن گلس و تیفانی می تواند با اثرگذاری بر احساسات بیننده، در انتقال زیبایی محیط به انسان نقش تعیین کننده ای ایفا کند. اطلاعات بیشتر در مورد گنبد شیشه ای در معماری با کاربری های مختلف را می توانید در این لینک مطالعه فرمایید: گنبد شیشه ای در معماری

گنبدشیشه ای استیند گلس و تیفانی می تواند در سقف ها، ووید ها و فضاهایی که موقعیت استفاده از گنبدشیشه ای را دارا هستند، مورد استفاده قرار گیرد. تکنیک استین گلاس و تیفانی، تکنیک هایی دکوراتیو در شیشه هستند که هم اکنون در سطح جهان به عنوان لوکس ترین تکنیک های شیشه دکوراتیو محسوب می شوند.

استفاده از گنبد شیشه ای در فضاهای داخلی، در زیبایی بخشی و ارتقای آن به فضایی لوکس، نو و خاص بسیار موثر خواهد بود. هنگامی که در زیر گنبد شیشه ای استین گلس و تیفانی قرار می گیرید، می توانید زیبایی را با تمام وجود حس کنید و از نور وارد شده به فضا لذت ببرید.

سقف شیشه ای گنبدی استین گلس را می توان زیباترین شیشه برای ووید و نورگیری از سقف نامید. از نورگیر گنبدی شیشه ای می توان به عنوان سقف گرد شیشه ای بالای راه پله ، اسکای لایت تزئینی ساختمان در فضاهای مختلف، شیشه سقف ویلا، سقف گرد نورگیر خانه ، پاسیو شیشه ای ، سقف شیشه ای دکوراتیو طرح دار، سقف کاذب شیشه ای ، نورگیر سقف گرد دوبلکس و یا هر فضای دیگری است. شاید بتوان بیشترین کاربرد گنبد شیشه ای را به عنوان سقف گرد شیشه ای بالای راه پله نام برد.

 

گنبد شیشه ای
گنبدهای شیشه ای مشیر. اجرا شده توسط چارسیک در شهر شیراز

ابعاد گنبد شیشه ای

گنبد شیشه ای استیند گلس و تیفانی به صورت سفارشی طراحی و ساخته می شود.  ابعاد گنبدشیشه ای استیند گلس و تیفانی را می توان بر اساس سفارش و با دقت سانتیمتر طراحی و اجرا نمود. به همین جهت هر دهانه ای که شما در سقف ایجاد کرده باشید، قابلیت نصب و اجرای گنبد شیشه ای استیند گلس و تیفانی را خواهد خواهد داشت. برای ساخت گنبد شیشه ای استیند گلس و تیفانی، ابتدا باید اندازه گیری دقیق از محل انجام شود.

عایق بودن گنبدهای شیشه ای

از دیگر مواردی که بسیار حائز اهمیت بوده و میبایست در تولید سازه های شیشه ای مورد توجه قرار گیرد؛ عایق صوتی بودن آن است. گنبدهای شیشه ای چارسیک در صورتی که به صورت دوجداره (یک لایه شیشه استین گلس و یک لایه پلیمر شفاف) می تواند تا ۵۰ دسی بل عایق صوت بوده و در صورتی که به صورت ۳ جداره (یک لایه پلیمر+ یک لایه شیشه استین گلی+ یک لایه پلیمر) اجرا گردد تا ۴۲ دسی بل عایق صوت خواهد بود.

در صورت تمایل به افزایش میزان عایق بودن صوت امکان استفاده از شیشه های اختصاصی و افزایش عایق صوت تا ۳۹ دسی بل وجود داشته که متناسب با درخواست کارفرما قابل اجرا می باشد.واحد فنی و مهندسی چارسیک پس از بررسی دقیق همه این موارد و مورد بحث و تبادل نظر قرار دادن جوانب مختلف اقدام به طراحی دیتیل متناسب با آن پروژه نموده و سپس مراحل تولید کار آغاز می شود.

گنبد شیشه ای چارسیک

چارسیک؛ طراح و مجری سقف های شیشه ای تزئینی و دکوراتیو در فرم ها، نقش ها، طرح ها، رنگ ها و سبک های مختلف معماری است که با استفاده از توان فنی – مهندسی و اتکا به تجربیات فراوان خود در گذشته، توانسته است در کشورمان ایران به ساخت و اجرای این گنبد ها بپردازد. با توجه به حساسیت و ویژگی های خاص شیشه، طراحی دقیق جزئیات اجرایی، نقش و نگار شیشه ها و همچنین اجرا و نصب مهندسی شده نورگیر سقفی گنبدی از اهمیت بسیاری برخوردار است. خوشبختانه چارسیک توانسته است با ارتقای سطح فنی و کیفی گنبد شیشه ای، گام های ارزنده ای برداشته و اجرای این گنبدها را به بهترین شکل ممکن میسر کند.

 

سوالات متداول:

گنبد شیشه ای استین گلاس برای چه فضایی مناسب است؟

از این نورگیرهای سقفی می توان در هر فضای معماری استفاده نمود و محدودیت خاصی برای استفاده از آن وجود ندارد.

آیا اجرای گنبد شیشه ای نیاز به زیرسازی خاصی در ساختمان دارد؟

بله، انجام زیرسازی استاندارد به اجرای بهتر و ماندگارتر آن کمک می کند.

گنبد شیشه ای استیندگلس چگونه ساخته می شود؟

گنبدهای شیشه ای چارسیک تماما با استفاده از هنر دست و به صورت معرق که اصطلاحا به آن استیند گلس می گویند، طراحی و تولید می شوند.

ساختار گنبد شیشه ای شامل چه بخش هایی است؟

به طور کلی این نورگیرهای سقفی دارای دو بخش سازه و شیشه هستند.

خدمات چارسیک

مراحل عمده طراحی و اجرای نورگیر های سقفی توسط چارسیک:

برخی از نمونه کارهای اجرایی:

نمونه کارهای بیشتر

6 دیدگاه برای “گنبد شیشه ای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.