تاریخچه شیشه بلویینگ (شیشه دمیدنی)

شیشه دمیدنی یک روش ساخت شیشه ای است که توسط یک صنعتگر سوریه در قرن ۱ پیش از میلاد در سواحل سوریه و فلسطین اختراع شد. ایجاد امپراتوری روم تولید شیشه با این روش را قوت بخشید.فنیقیه ای ها اولین کارگاه های شیشه را در مرزهای شرقی امپراطوری روم، در زادگاه شیشه، در لبنان معاصر، اسرائیل و فلسطین و همچنین در قبرس قرار دادند. در همین حال، تکنیک شیشه سازی به مصر نیز رسید.
در قرون وسطی، ونیز مرکز اصلی ساخت شیشه بود. سپس صنعت شیشه سازی دمیدنی به جزیره مورانو نقل مکان کرد. شیشه سازهای ونیزی تولید شیشه های کریستال، شفاف و ظریف را با استفاده از تکنیک های منحصر به فرد، به ویژه تکنیک قالب گیری ابداع کردند. در نهایت، این هنر در بسیاری از نقاط جهان، در چین، ژاپن و سرزمین های اسلامی گسترش یافت و بسیار فراگیر شد.

بلویینگ
در دهه ۱۸۲۰ صنعت شیشه سازی، مهمترین نوآوری را تجربه کرد، زیرا سوری ها شمش شیشه ای را اختراع کردند. پس از سال ۱۸۹۰، استفاده از شیشه و توسعه تولید آن بسیار سریع شد.

بلویینگ
در سال ۱۹۰۳، مایکل اوونز (Michael Owens) نخستین دستگاه اتوماتیک ساخت بطری را طراحی کرد که می توانست تعداد بالایی لامپ را در روز تولید کند و در اواخر سال ۱۹۵۰، سر آلستر پیلکینگتون(Sir Alastair Pilkington) روشی را ابداع کرد که هنوز در حدود ۹۰ درصد از شیشه های تخت با آن روش تولید می شوند. طیف گسترده ای از تکنیک های شیشه سازی در دهه اختراع آن توسعه یافت. ماهیت تکنیک ها و ابزارها در طول قرن ها بسیار کم تغییر کرده اند اما بسیار توسعه یافته اند.

بلویینگ blowing
هنر شیشه سازی از پدر به پسر یا از استاد به شاگرد منتقل می شد. از ابتدا، فرمول ها و روش های مورد استفاده در ساخت شیشه به عنوان راز نگهداری شد و مجازات افشای تکنیک ها مرگ بود! تکنیک شیشه دمیدنی برای بیش از ۲۰۰۰ سال استفاده شده است و در طول این دوره چندین تحول به منظور ساخت برخی از بهترین آثار هنری در آن رخ داده است.

بلویینگ blowing

مطالب مرتبط:

تاریخچه فیوز گلس یا همجوشی شیشه

فیوز گلس یا همجوشی شیشه چیست؟

استیندگلاس چیست؟ و به چه آثاری اطلاق می شود؟

تیفانی گلس چیست؟ و چگونه ساخته می شود؟

لوییس کامفورت تیفانی (Louis Comfort Tiffany) کیست؟

تاریخ ساخت شیشه از باستان تا امروز

تاریخچه شیشه استیندگلس

خلاصه تاریخ شیشه، شیشه رنگی و بلویینگ (شیشه دمیدنی)

سیر تاریخ تحول در تولید شیشه از زمان باستان تا امروز

جدول زمانی شیشه – زمان و تاریخ های مهم در تاریخ شیشه

تاریخچه شیشه