تیفانی گلس چیست؟ و چگونه ساخته می شود؟

ساخت تیفانی

تیفانی گلس تکنیکی از مجموعه تکنیک های تزئینی شیشه است که توسط هنرمند آمریکایی لوئیس کامفورت تیفانی توسعه پیدا کرد و به نام وی شناخته می شود. در این تکنیک قطعات کوچک شیشه طبق طرح و الگوی از پیش طراحی شده برش خورده و سپس دور تا دور هر قطعه به وسیله کاپرفول (فویل مسی) پوشش داده می شود. پس از انجام این کار شیشه ها که در رنگ های متنوعی می باشند، طبق الگو در کنار هم چیده شده و بر روی آنها لحیم کاری با قلع انجام می شود. لحیم کاری در تکنیک تیفانی گلس باعث می شود که قطعات کوچک شیشه که تا قبل از آن جدا از هم بودند در کنار هم مستحکم و پیوسته شوند. پس از انجام لحیم کاری تمام قطعات یک پارچه شده و به صورت یک تکه در می آیند.

 

برش شیشه تیفانی
قطعات برش خورده شیشه

 

پیچیدن کاپرفویل
پیچیدن کاپرفویل

 

لحیم تیفانی
لحیم کاری

این تکنیک از نظر زیبایی یکی از بهترین انوع شیشه های دکوراتیو و تزئینی است. همچنین دست ساز بودن آن باعث شده تا به عنوان یکی از لوکس ترین محصولات دکوراتیو دنیا شناخته شود. استفاده از تکنیک تیفانی گلس در ساخت شیشه های تخت منقوش، جواهرات، آباژورهای دست ساز و گنبدهای شیشه ای است.

آباژور تیفانی
مونتاژ آباژور تیفانی

 

آباژور تیفانی
آباژور تیفانی

اجرای تیفانی گلاس نیاز به دقت بسیار بالا و صرف زمان دارد. مهارت هنرمند در اجرای این تکنیک اهمیت بسیار زیادی دارد و هر تیفانی گلس بر اساس نام هنرمند آن، جان می گیرد و شناخته می شود. دقت در برش شیشه و مهارت هنرمند، در تعیین کیفیت تیفانی گلس نقش به سزایی دارد. خروجی کار با توجه به نوع طرح، برش تمیز و یکنواخت شیشه ها، پیچیدن کاپرفویل با صرف وقت و حوصله و در نهایت لحیم کاری در نهایت ظرافت مشخص می شود. هرچه این مراحل با مهارت بیشتری انجام شود، تیفانی گلس ظریف تر، زیباتر و چشم نواز تر خواهد شد.

 

شیشه تیفانی
شیشه تیفانی

 

مطالب مرتبط:

 

گالری تیفانی گلاس چارسیک
گالری تیفانی گلاس

استین گلاس چیست؟ و به چه آثاری گفته می شود؟

مراحل ساخت شیشه استین گلاس

ابزار و مواد لازم برای تکنیک استیند گلس

نقش گنبد شیشه ای استین گلاس و تیفانی در لوکس کردن فضاهای داخلی

معجزه گنبد شیشه ای و نورگیر سقفی استیند گلاس در طراحی داخلی

پنجره های دکوراتیو چارسیک

مقایسه موردی تاثیر شیشه های استیندگلس و تیفانی بر فضای داخلی

گنبد شیشه ای استیند گلس بر مبنای الگوهای معماری ایرانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *