آموزش استین گلاس در 9 مرحله

در این مطلب سعی بر آن داریم تا تکنیک استین گلاس را به شما آموزش دهیم. گروه هنری چارسیک، با اتکا به تخصص، تجربیات و دانش تکنیک های تزئینی و دکوراتیو شیشه، سعی بر آن دارد تا با آموزش صحیح هنرجویان، گامی در اندازه خود در جهت اعتلای هنرهای دستی شیشه بر دارد.

مراحل نه گانه تکنیک استین گلاس:

1- انتخاب طرح یا انجام طراحی
2- آماده سازی طرح
3- انتخاب شیشه
4- انتقال الگوهای برش بر روی شیشه
5- برش شیشه
6- ساب قطعات برش خورده شیشه
7- آماده سازی لدکیم (مفتول سربی)
8- مونتاژ
9- لحیم کاری

 

1- انتخاب طرح یا انجام طراحی

شما می توانید از طرح های موجود و آماده استفاده کنید یا دست به قلم شوید و طراحی کنید. اگر ابتدای کار هستید، استفاده از الگوها و طرح های آماده پیشنهاد می شود. چرا که اقدام به طراحی در تکنیک استین گلاس نیازمند دانش و تجربه و آشنایی کاملا با متریال شیشه است.

آموزش استین گلس و تیفانی چارسیک

2- آماده سازی طرح

در این مرحله می بایست طرح انتخابی، بر روی میز کار چسبانده شود. عدم حرکت طرح در هنگام کار بر روی میز بسیار حائز اهمیت است. از همین رو سعی کنید آن را بر روی میز کاملا محکم کنید و احتمال تکان خوردن آن را به طور کلی از بین ببرید.

 آموزش استین گلس و تیفانی چارسیک

3- انتخاب شیشه

در این مرحله شما باید شیشه ها را با توجه به طرحی که پیش رو دارید انتخاب نمایید. توجه به طرح، خلاقیت، دانستن نکات ترکیب رنگی از مواردی است که در انتخاب بهتر شیشه ها به شما کمک خواهد کرد. شما می توانید از انواع شیشه های رنگی و تراش خورده استفاده کنید. شیشه سند بلاست، شیشه اسید شور، شیشه بافت دار و انواع شیشه های رنگی (تنالیته های متنوعی از شیشه موجود هستند) از جمله مواردی هستند که می توانند جزء انتخاب های شما قرار گیرند.

آموزش استیند گلس

4- انتقال الگوهای برش بر روی شیشه

وقتی شیشه های خود را انتخاب کردید، شما می توانید شیشه را بر روی طرح خود قرار داده، و خط برش را با ماژیک بر روی شیشه منتقل کنید. پس از این که شکل برش بر روی شیشه منتقل شد، شما می توانید با استفاده از الماس (الماس نفتی) شروع به برش شیشه ها کنید و آنها را به شکل های مختلف در آورید. انتقال الگوی برش بر روی شیشه راه های دیگری نیز دارد. شما می توانید علاوه بر طرحی که روی میز چسبانده اید، طرح دیگری را نیز پرینت گرفته و از داخل آن با قیچی، الگوهای برش را در آورید. در این صورت شما دارای شابلون هایی هستید که می توانید به راحتی آن را بر روی شیشه قرار داده و سپس با ماژیک، خطوط برش را بر روی شیشه ایجاد کنید.

آموزش استین گلس و تیفانی چارسیک

5- برش شیشه

استفاده از الماس نیاز به تجربه دارد. فشار وارد بر الماس در هنگام برش شیشه بسیار مهم است. اما نگران نباشید با چند بار تکرار و تمرین می توانید حرفه ای شوید. الماس را به نرمی بر روی شیشه حرکت دهید. خطوط برش را با آن دنبال کنید و خط الماس را بر روی شیشه به وجود اورید.
پس از اینکه خط الماس بر روی شیشه ایجاد شد، با استفاده از انبر شیشه گیر و انبر خط زن، اقدام به جداسازی شیشه ها کنید. هم اکنون شیشه ها آماده هستند.

آموزش استین گلس

6- ساب قطعات شیشه

هرچند استفاده از دستگاه ساب در تکنیک استین گلاس ضرورتی ندارد، اما استفاده از ان باعث تمیز تر شدن کار و راحتی اجرا می شود. با استفاده از دستگاه ساب شیشه، می توانید لبه های شیشه را که پس از برش دارای ناصافی هستند ساب بزنید. همچنین شاید بعضی از قطعات بزرگتر از الگوی برش باشند. در این صورت نیز دستگاه ساب شیشه می تواند شما را یاری کند.

آموزش استین گلس

7- آماده سازی لدکیم

لدکیم های معمول در تکنیک استین گلاس، از جنس سرب هستند. سرب فلزی نرم و شکل پذیر است. به همین دلیل ممکن است در ابتدای خرید لدکیم، با حالت ناصاف و کج ان مواجه شوید. اما نگئران نباشید. شما می توانید با کشیدن لدکیم، آن را به طور کامل صلف کنید و در یک خط قرار دهید. برای این کار ابتدا یک سر لدکیم را به گیره وصل کنید و طرف دیگر را با انبردست به جهت مخالف بکشید تا کاملا صاف شود.

 

8- مونتاژ شیشه

در مرحله مونتاژ، شما باید با استفاده از لدکیم، شیشه های برش خورده را در کنار یکدیگر محکم کنید. استفاده از میخ، چکش، انبر برش سرب و دستکش در این مرحله بسیار ضروری است. شما با استفاده از الگویی که بر روی میز قرار داده اید، شیشه ها را بر روی آن چیدمان می کنید و سپس از گوشه ای از آن شروع به مونتاز شیشه ها در کنار هم می کنید.
استفاده از میخ و چکش برای محکم نگه داشتن برخی از شیشه ها به طور موقت لازم است.
همچنین استفاده از دستکش برای جلوگیری از بریدن دست و همچنین عدم تماس لدکیم (سرب) با دست است.
از انبر برش سرب نیز در این مرحله برای بریدن مفتول سربی (لدکیم) استفاده می شود.

آموزش استین گلس و تیفانی چارسیک

9- لحیم کاری

پس از اینکه قطعات شیشه به وسیله لدکیم در کنار هم قرار گرفتند، انجام لحیم کاری آغاز می شود. لحیم کاری برای اتصال نقطه های برش لدکیم به هم است. یعنی در نقاطی که لدکیم قطع شده است، لحیم کاری انجام می شود. هویه، قلع، روغن لحیم و ماسک برای انجام این مرحله لازم است.
با استفاده از هویه مقداری قلع را ذوب کرده و بر روی نقاط اتصال لدکیم قرار می دهیم تا به صورتی یکنواخت در آید.
استفاده از روغن لحیم برای چسبندگی بهتر قلع بر روی لدکیم است.
نکته: توصیه می شود در هنگام لحیم کاری از ماسک استفاده کنید تا بخار قلع به شما آسیبی نزند.

آموزش استین گلس و تیفانی چارسیک

تکنیک استیند گلاس ، یکی از جذاب ترین و در عین حال، مشکل ترین تکنیک های تزئینی شیشه است که در آن استفاده از خلاقیت، تجربه و تخصص حرف اول را می زند. استیند گلس هنری دستی است که در آن هنرمند به ساخت شیشه های دکوراتیو می پردازد. نتیجه کار، بدون در نظر گرفتن سلیقه های مختلف، بسیار شگفت انگیز است.
شما می توانید با چارسیک در تماس باشید تا ضمن تهیه ابزار و وسایل مورد نیاز در تکنیک استین گلاس، بتوانید در دوره های آموزشی ما شرکت کنید و هنر استین گلاس را بیاموزید.

 

مطالب مرتبط:

دستگاه ساب شیشه

ابزار و وسایل استین گلاس

ابزار و مواد لازم برای تکنیک استیند گلس

ابزار و وسایل تیفانی

آموزش تیفانی در ۱۱ مرحله

ابزار و وسایل مورد نیاز برای تیفانی

دستگاه ساب شیشه چارسیک