استین گلاس چیست؟ و به چه آثاری گفته می شود؟

استین گلاس چیست؟ و به چه آثاری گفته می شود؟ این سوالی است که در این مطلب سعی بر پاسخ به آن داشته ایم. اصطلاح استین گلاس می تواند به شیشه ای رنگی به عنوان یک ماده اطلاق شود و یا به آثار بوجود آمده از آن اشاره کند. در طول تاریخ هزار ساله، این اصطلاح منحصرا به پنجره کلیساها، مساجد و سایر ساختمان های برجسته اشاره داشته است. اگر چه به طور سنتی استیند گلاس در پانل های تخت و به عنوان پنجره ساخته و استفاده می شود، تولیدات جدیدتر آن، شامل ساختارهای سه بعدی و مجسمه سازی نیز می شود.

استفاده مدرن و بومی، اصطلاح “استیند گلاس” را گسترش داده است، به طوری که این اصطلاح آثار هنری ایجاد شده از شیشه بوسیله فلز را در بر می گیرد که از مهمترین آنها می توان به آثار شیشه ای تولید شده توسط لوئیس تیفانی (Louis Comfort Tiffany) اشاره کرد.

 

استین گلاس چیست؟ و به چه آثاری گفته می شود؟
شیشه استیندگلاس “تحصیل” اثر لوییس تیفانی. دانشگاه یال. آمریکا

 

استین گلاس چیست؟ و به چه آثاری گفته می شود؟
پنجره استیندگلاس سنت آگوستین اثر لوییس تیفانی. موزه روشنایی فلوریدا

 

نحوه تولید شیشه رنگی

به عنوان یک متریال، شیشه رنگی، شیشه ای است که با افزودن نمک های فلزی در طول ساخت آن بوجود می آید.هرکدام از شیشه های رنگی با افزودن مقداری اکسید از فلزی خاص به وجود می آیند.

 

استین گلاس چیست؟

استیند گلاس شیشه ای رنگارنگ است که در آن قطعات کوچک شیشه با رنگ های مختلف مرتب شده اند تا یک الگو یا تصویر را تشکیل دهند. این قطعات به طور سنتی توسط نوار های سرب (لدکیم) نگهداری می شود و توسط یک قاب سفت و سخت پشتیبانی می شود. جزئیات نقاشی شده بر روی استیند گلاس اغلب برای بهبود طراحی استفاده می شود و اصالت استیندگلاس به ترکیب آن با فلز برمی گردد.

 

استین گلاس چیست؟ و به چه آثاری گفته می شود؟

 

مراحل اجرای استین گلاس

1 برش شیشه

در تکنیک استین گلاس برش شیشه ها به طور کامل با دست انجام می شود. قطعات شیشه با توجه به الگوهای ریز موجود در طرح برش داده می شوند. شیشه ها می توانند به صورت خام (کارخانه ای) یا به صورت نقاشی شده مورد استفاده قرار گیرند و برش داده شوند.

2  مونتاژ شیشه

شیشه های برش داده شده در این مرحله با استفاده از کلاف های سربی که به لدکیم معروف است، در کنار یکدیگر محکم می شوند. لدکیم یک نوار سربی با مقطع H است که قطعات شیشه از هر دو طرف در شیارهای ان قرار می گیرند.

3 پرداخت شیشه

در مرحله پرداخت شیشه استین گلاس، نقاط تقاطع لدکیم ها لحیم کاری می شوند تا شیشه استیند گلسبه صورت یک پارچه در آید. در این مرحله تمیزکاری شیشه نیز انجام می گیرد و شیشه ها برای نصب آماده می شوند.

 

ویژگی شیشه استیند گلس

استیند گلاس، به عنوان یک هنر و یک صنعت، نیاز به مهارت هنری برای طراحی مناسب و کارآمد، و مهارت مهندسی برای چیدمان و مونتاژ قطعات در کنار هم دارد. پنجره باید محکم و مقاوم در فضای مورد نظر نصب شود. در یک پنجره باید مقاومت در برابر باد و باران و همچنین وزن آن ( به ویژه در پنجره های بزرگتر) مورد توجه قرار گیرد. بسیاری از پنجره های بزرگ به دلیل رعایت اصول ساخت و نصب، در گذر زمان مقاوم بوده اند به طوری که تعداد قابل توجهی از آنان که در اواخر قرون وسطی ساخته شده اند، کماکان باقی مانده و مورد استفاده هستند.

 

نقش شیشه استیند گلس

استیند گلاس در اروپای غربی نقش عمده ای در احیای هنر تصویری در طول زمان داشته است. چنانچه هدف یک پنجره استیند گلاس، عبور دادن نور، و یا نشان دادن محیط خارج از ساختمان به اشخاصی که درون ساختمان هستند، نیست، بلکه در درجه اول کنترل این دو مورد است. به همین دلیل از پنجره های استیند گلاس به عنوان ” دیوار روشن” نیز نام برده می شود.

 

استین گلاس چیست؟ و به چه آثاری گفته می شود؟

 

استین گلاس چیست؟

 

4.5 2 رای
امتیازدهی به اینجا
اشتراک
آگاهی از:
guest
2 دیدگاه
جدیدترین ها
قدیمی ترین ها بیشترین رای
Inline Feedbacks
دیدن تمام دیدگاه ها
امیر دنیوی
امیر دنیوی
کاربر میهمان
4 ماه پیش

تکنیک اسنین گلاس بسیار هنرمندانه و زیباست من علاقمند یادگیری آن هستم. البته از سال های مشتاق این تکنیک بودم ولی در هر صورت امکان آن فراهم نشد، با سپاس از شما