استیند گلس چه کاربردی دارد؟

استیند گلس چه کاربردی دارد؟ هدف بیشتر پنجره‌ها این است که نور را به داخل ساختمان بکشد و منظره‌ای از بیرون را نشان دهد. بااین‌حال، پنجره‌های شیشه‌ای رنگی و طرح دار که از دیرباز ساخته شده اند و در دل معماری های فضاهای گوناگون جای گرفته اند، هدف بسیار جالب‌تری دارند:
استیند گلس نه ‌تنها از طریق شیشه‌های رنگی، زیبایی را در ساختمان به وجود می‌آورد، بلکه اهمیت تاریخی آن، نمادی از وقایع خاص یا ویژگی‌های مهم یک داستان است. این امر به‌ویژه در کلیساها، فضاهای مذهبی و یا فضاهای لوکس و مجلل اهمیت دارد.
ازآنجاکه بسیاری از فقرا نمی‌توانستند بخوانند، داستان‌های کتاب مقدس اغلب از طریق شیشه‌های رنگی در کلیساها تفسیر می‌شدند. این‌ها به کتاب مقدس فقرا معروف شدند. تصویرسازی داستان ها و نمادهای مسیحیت در این نوع از شیشه ها، و همچنین طراحی شمایل قدیسین از جمله هدف هایی است که در شیشه های استین گلس از دیرباز مورد توجه بوده است.

نمایش داستان‌های مذهبی با شیشه های استین گلس

در این پنجره‌ها نمادها و رنگ‌های مختلفی برای نمایش داستان‌های مختلف مذهبی استفاده می‌شود. روش جالب دیگر این بود که شخصیت‌های کتاب مقدس با استفاده از شیشه‌های رنگی به تصویر کشیده شده بودند. داستان بدین ترتیب بود که با قرار دادن دقیق این شخصیت ها در جای خاصی از طرح، داستان را تعریف می‌کردند. به‌عنوان‌مثال، شخصیت‌های مهم معمولاً بالاتر یا در وسط پنجره قرار می‌گیرند و بسیار بزرگ‌تر از دیگر چهره‌های کم‌اهمیت‌تر هستند.

قدیمی ترین شیشه رنگی جهان
استین گلاس با سبک رومانسک که در قرن ۱۱ میلادی ساخته شده است. کلیسای آگسبورگ. بایرن (آلمان) . این شیشه پرتره های موز، دنیل و دیگر شخصیت های کتاب مقدس را نشان می دهد. /تاریخچه شیشه/

 

حتی امروز، پنجره‌های شیشه‌ای رنگی هنوز هم نقش مهمی در افزایش تجربه و درک عمومی عبادت‌کنندگان و همچنین بیان یک نمای زیبا و جذاب را دارند. بسیاری از مکان‌های دیگر عبادت ، ازجمله مساجد نیز به جهت ایجاد زیبایی داخلی بنا به کار می روند و شیشه استیند گلس رنگی با توجه به معماری خود را نشان می‌دهد. به‌عنوان‌مثال طرح‌های اسلیمی با ترکیب رنگ خاص ایرانی و اسلامی خصوصا در گنبدهای شیشه‌ای مفاهیم عبادت را بیشتر القا می‌کند.

 

شیشه مسجد نصیرالملک
شیشه های مسجد نصیر الملک شیراز

 

نقش دیگری که شیشه های رنگی و طرح دار استیند گلس در فضاهای معماری داشته اند و جزء هدف های آن در ذهن سازندگان انها محسوب می شود، تامین نور مقدس است! به این معنی که نور خورشید با گذشتن از طرح های مذهبی، داستان های کتاب مقدس و قدیسین مسیحیت، به صورتی تقدیس شده وارد فضا می شده است.

 

کلیسای جامع چارتز
کلیسای جامع چارتز. فرانسه. با سبک گوتیک

مطلب مرتبط: نقش و تاثیر نور در معماری های مذهبی مسیحیت و اسلام

 

استیند گلس در گذر زمان

امروزه و با گذشت زمان، شیشه های طرح دار و رنگی استیندگلس و تیفانی ویژگی استفاده انحصاری در فضاهای مذهبی را از دست داده اند و می توان از آنها در فضاهای گوناگونی اعم از مسکونی، تجاری، اداری و … استفاده کرد. طرح های متنوعی که شیشه های طرح دار استیند گلس پیش روی ما می گذارد و همچنین زیبایی منحصر به فرد آن، باعث شده است که بتوان از آنها در فضاهای دیگر معماری نیز استفاده کرد. اما این سوال بهتری باشد که بگوییم امروزه “استیند گلس چه کاربردی دارد؟ ” در ادامه ما به کاربرد های فراوان شیشه های تولید شده استین گلس توسط چارسیک در فضاهای مختلف می پردازیم که به صورت عمده تری استفاده می شوند.

سقف شیشه ای دکوراتیو چارسیک اسکای لایت حرفه ای
شیشه های استیندگلس استفاده شده در یک ویلای مسکونی-خزر شهر

امروزه استفاده از شیشه های طرح دار تیفانی و استین گلس به گونه ای متنوع شده است که می توان با خیالی آسوده از آن در یک ویلای مسکونی استفاده کرد، بی آنکه بخواهد ذهن را به مذهب مسیحیت یا به فضایی مذهبی سوق دهد. ترکیب رنگی های متنوع، طرح های گوناگون و همچنین فضاهای متنوعی که می توانند در برگیرنده شیشه های تزئینی ساختمانی با تکنیک استین گلس و تیفانی باشند، امروزه استفاده از این نوع شیشه ها را آسان نموده است.

استنید گلس در چه فضاهایی کاربرد دارد؟

استفاده از شیشه های تزئینی با تکنیک های معرق شیشه در چند مورد کاربرد ویژه ای دارد. اول باید به ذکر این نکته پرداخت که این نوع شیشه ها از مقاومت کافی برای تامین امنیت برخوردارند و می توان از آنها به عنوان شیشه هایی مقاوم و با امنیت بالا یاد کرد. وجود رشته فلزاتی بسیار ظریف از قلع و سرب در این نوع از شیشه ها، عملا آن را به یک شیشه غیر قابل نفوذ تبدیل می کند. همچنین استفاده از شیشه های سکوریت و امنیتی در کنار این شیشه ها به عنوان جداره دوم یا سوم، می تواند امنیت انها را به شکل قابل توجهی افزایش دهد. ذکر این نکته نیز ضروری است که شیشه های تزئینی استین گلس و تیفانی ، شیشه هایی نفیس، لوکس و هنری محسوب می شوند. چرا که تمام مراحل ساخت و تولید ان با استفاده از دست انجام می پذیرد. امروزه در جهان استیندگلس و تیفانی را به عنوان نفیس ترین شیشه های تزئینی می شناسند.

لدکیم چارسیک
فلزات سربی که در مونتاز شیشه در تکنیک استین گلس استفاده می شود

شیشه های تزئینی درب لابی و ورودی ساختمان

اولین جایگاهی که می توان از این نوع از شیشه ها نهایت استفاده را برد، درب های ورودی ساختمان و یا درب های لابی هستند. استفاده از شیشه های تزئینی استیند گلس و تیفانی به عنوان شیشه درب ورودی ساختمان امروزه متداول ترین نوع استفاده از نوع شیشه های نفیس است. کنترل دید، عبور نور ملایم و همچنین مقاومت بالا از جمله ویژگی هایی است که استفاده از شیشه های استیند گلس و تیفانی را به عنوان شیشه تزئینی درب ورودی به انتخابی مطلوب و مناسب تبدیل می کند.

شیشه تزئینی درب لابی
شیشه استین گلس استفاده شده در درب

شیشه های تزئینی پنجره

جایگاه دیگر استفاده از شیشه های استین گلس و تیفانی به عنوان شیشه های تزئینی پنجره هاست. شیشه های تزئینی چارسیک با قابلیت تعیین مات بودن یا شفاف بودن، قادرند به کنترل دید و ایجاد شفافیت، عبور نور ملایم و همچنین ایجاد زیبایی در محیط داخلی کمک کنند. حتی اگر نوع شیشه ها، ترکیب رنگی و طرح آن به درستی و به فراخور معماری داخلی و نمای ساختمان برای پنجره ها انتخاب شوند، می توان از در نظر گرفتن پرده برای آن پنجره به کلی چشم پوشی کرد. چرا که نصب پرده قالبا دو کاربرد دارد. اول کنترل نور و دوم کنترل دید و ایجاد محرمیت در فضای داخلی. شیشه های تزئینی استیند گلس و تیفانی به راحتی و با یک انتخاب طرح هوشمندانه به راحتی می توانند این دو مورد را تامین نمایند.

شیشه های تزئینی پنجره
شیشه تزئینی استیند گلس که در پنجره استفاده شده است

شیشه های تزئینی در نورگیرهای سقفی و اسکای لایت های دکوراتیو

جایگاه سوم برای استفاده از شیشه های تزئینی استین گلسو تیفانی ، کاربرد آنها به عنوان یک نورگیر سقفی لوکس است. نورگیرهای سقفی امروزه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار شده اند. از انجا که نورگیر های سقفی تزئینی می توانند علاوه بر ایجاد زیبایی، نور وارد شده به فضای داخلی را نیز به نوری کنترل شده و لطیف تبدیل کنند، شیشه های تزئینی مطلوب ترین گزینه برای استفاده به عنوان نورگیر سقفی است.
نورگیر های سقفی، خود به دو نوع تبدیل می شوند:
نورگیر سقفی فلت (تخت)
نورگیر سقفی گنبدی (خم)

شیشه تزئینی و دکوراتیو مدرن
سقف شیشه ای فلت (سقفف شیشه ای مهدوی، کرمان)

 

گنبد شیشه ای چارسیک
نورگیر سقفی گنبدی (گنبد شیشه ای ابهر)

هر دو این نورگیر ها قابلیت استفاده از شیشه های تزئینی استین گلس و تیفانی را فراهم می سازند و می توان تنها تفاوت آنها را به لحاظ بصری، بعد سوم دانست. نورگیرهای سقفی گنبدی دارای بعد ارتفاع بوده و از همین جهت زیبایی خیره کننده ای را در محیط داخلی ایجاد می کنند. هرچند از نظر فنی ، دیتیل های اجرایی این دونع از سقف نیز با هم متفاوت است و هرکدام ویژگی هایی منحصر به فردی را دارا هستند.

 

شیشه های تزئینی به عنوان پارتیشن (جدا کننده)

از دیگر موارد استفاده از شیشه های تزئینی استیندگلس و تیفانی ، استفاده از آنان در جداکننده ها یا اصطلاحا پارتیشن ها می باشد. این نوع از شیشه ها اصطلاحا دو طرف نما بوده و می توانند از هر طرف یک نمای یکسان را نمایش دهند. به همین جهت می توان با خیالی آسوده آنها را به عنوان مناسب ترین گزینه برای پارتیشن ها دانست.

در صورت نیاز به طرحی و اجرا و یا تعمیر یا تعویض پنجره، با رعایت طرح‌های اصلی، لطفا از تماس با ما دریغ نکنید و ما از ارائه مشاوره تخصصی خود در زمینه طراحی، تولید و اجرای شیشه های تزئینی استیند گلس و تیفانی خوشحال خواهیم شد.

 

0 0 رای
امتیازدهی به اینجا
اشتراک
آگاهی از:
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
دیدن تمام دیدگاه ها